TYP: a1

Siły NATO w walce z przemytnikami ludzi

czwartek, 16 czerwca 2016
PAP/opr. MF
NATO rozważa większe zaangażowanie swoich sił w operację przeciwko przemytnikom migrantów na Morzu Śródziemnym. Taka informację przekazał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli.


Fot. SNMG2, Tom Twardy

Jak poinformował sekretarz, NATO obecnie pracuje nad przekształceniem aktualnej operacji Active Endaevour na Morzu Śródziemnym, której celem jest ochrona jednostek cywilnych przed atakami terrorystycznymi, "w szerszą morską operację bezpieczeństwa". Byłoby to wsparciem dla prowadzonej przez Unię Europejską operacji Sophia skierowanej przeciwko przemytnikom ludzi.

"Chcemy, by nasze podejście było elastyczne i pragmatyczne. Okręty powinny być rozmieszczone tam, gdzie są najbardziej potrzebne" – według informacji PAP powiedział Stoltenberg. Poinformował także, że w trakcie spotkania w Brukseli kilka krajów zadeklarowało gotowość do większego zaangażowania na Morzu Śródziemnym a współpraca między UE a NATO w tej dziedzinie może być bardzo skuteczna. Przykładem takie owocnej współpracy może być prowadzona od marca tego roku misja NATO na Morzu Egejskim.

W ostatnich miesiącach, głównie dzięki współpracy UE z Turcją udało się mocno ograniczyć napływ migrantów szlakiem prowadzącym przez Morze Egejskie z Turcji do Grecji. Rośnie jednak liczba migrantów przeprawiających się z Afryki Północnej do Włoch przez środkową część Morza Śródziemnego. Według unijnej agencji Frontex w tym roku w rejonie tym uratowano ponad 18 tysięcy migrantów.
Tagi: NATO, Morze Śródziemne, emigranci
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999