TYP: a1

Podniesiono wrak statku, który zatonął z 800 imigrantami na pokładzie

czwartek, 30 czerwca 2016
Z mediów/MF
Włoska marynarka wojenna podniosła z dna morza wrak statku, który wiosną ubiegłego roku zatonął u wybrzeży Sycylii. Według podejrzeń, statek przewoził ok. 700 – 800 imigrantów. Zamknięci pod pokładem nie mieli szans na przeżycie.


Do tragedii doszło 18 kwietnia 2015 roku. Przepełniony statek z imigrantami, głównie z Afryki przewrócił się, gdy zbliżała się do niego portugalska jednostka handlowa. Wcześniej z pokładu statku wiozącego imigrantów wysłano wezwanie o pomoc – według przypuszczeń na widok portugalskiej jednostki imigranci zgromadzili się przy jednej burcie, co mogło spowodować przewrócenie się statku. Statek zatonął na oczach grup ratowniczych i z kilkuset znajdujących się na nim osób udało się uratować 28 – reszta, zamknięta pod pokładem, nie miała szans na przeżycie. Najpewniej też nigdy nie będzie znana dokładna liczba ofiar tej największej katastrofy od początku kryzysu imigracyjnego.

Tragedia wywołała kolejną falę oburzenia w Europie, a przywódcy UE zgodzili się skierować dodatkowe siły na Morze Śródziemne, by móc ratować migrantów, którzy próbują dopłynąć do Europy. Chociaż od tego czasu udało się uratować dziesiątki tysięcy ludzi, to tysiące migrantów utonęły. Jak podaje RMF, w ubiegłym miesiącu podczas wyjątkowo tragicznych trzech dni śmierć poniosło ok. 700 z nich.
Podniesiony z dna wrak został przetransportowany do portu w Auguście na Sycylii, gdzie do pracy przystąpią technicy kryminalni i eksperci medycyny sądowej. Ich zadaniem jest zebranie jak największej liczby informacji, aby była możliwa identyfikacja ofiar i ich pochówek.
Tagi: katastrofa, imigranci, Włochy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 December

Pierwszy i najpopularniejszy zespół szantowy "Stare Dzwony" obchodził jubileusz 20. lecia działalności.
czwartek, 5 grudnia 2002
Kazimierz Jaworski "Kuba" na s/y "Spanielek" ukończył regaty Mini Trasat; płynąc samotnie pokonał dystans prawie pięciu tysięcy mil w czasie 42 dni i 6 godzin, zajmując na mecie 2. miejsce.
poniedziałek, 5 grudnia 1977
We Wrocławiu powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
czwartek, 5 grudnia 1946