TYP: a1

27 rosyjskich statków zatrzymanych w Turcji

czwartek, 17 grudnia 2015
z mediów | JM
Napięcie w stosunkach pomiędzy Turcją a Rosją wciąż wzrasta. Po wcześniejszym zatrzymaniu ośmiu tureckich jednostek przez Rosjan, Ankara odpowiedziała tym samym. Obydwie strony konfliktu mają teraz negocjować rozwiązanie patowej sytuacji.

turecka straż przybrzeżna

"Turkish Coast Guard" by © Guillaume Piolle / . Licensed under CC BY 3.0 via Commons.

Informację o nałożeniu aresztu na rosyjskie jednostki podały tureckie media. Chodzi o 27 statków handlowych, które rzekomo nie spełniają przepisów żeglugowych wymaganych przez Ankarę. Zaostrzenie kontroli w portach ma być odpowiedzią na działanie Rosjan, którzy w grudniu zatrzymali osiem jednostek pływających pod turecką banderą. Tymczasem Moskwa nie potwierdza doniesień mediów. Rozmowy pomiędzy stronami konfliktu, dotyczące sytuacji na Morzu Czarnym, są jednak prowadzone.

Stosunki pomiędzy państwami uległy poważnemu pogorszeniu po incydencie z 24 listopada, kiedy rosyjski bombowiec został zestrzelony na terenie Turcji. Rosjanie twierdzą, że samolot nie opuścił terytorium Syrii. Nie jest pewne, czy obecna wojna gospodarcza nie przerodzi się w konflikt zbrojny.
Tagi: Rosja, Turcja, konflikt, napięcie, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520