TYP: a1

27 rosyjskich statków zatrzymanych w Turcji

czwartek, 17 grudnia 2015
z mediów | JM
Napięcie w stosunkach pomiędzy Turcją a Rosją wciąż wzrasta. Po wcześniejszym zatrzymaniu ośmiu tureckich jednostek przez Rosjan, Ankara odpowiedziała tym samym. Obydwie strony konfliktu mają teraz negocjować rozwiązanie patowej sytuacji.

turecka straż przybrzeżna

"Turkish Coast Guard" by © Guillaume Piolle / . Licensed under CC BY 3.0 via Commons.

Informację o nałożeniu aresztu na rosyjskie jednostki podały tureckie media. Chodzi o 27 statków handlowych, które rzekomo nie spełniają przepisów żeglugowych wymaganych przez Ankarę. Zaostrzenie kontroli w portach ma być odpowiedzią na działanie Rosjan, którzy w grudniu zatrzymali osiem jednostek pływających pod turecką banderą. Tymczasem Moskwa nie potwierdza doniesień mediów. Rozmowy pomiędzy stronami konfliktu, dotyczące sytuacji na Morzu Czarnym, są jednak prowadzone.

Stosunki pomiędzy państwami uległy poważnemu pogorszeniu po incydencie z 24 listopada, kiedy rosyjski bombowiec został zestrzelony na terenie Turcji. Rosjanie twierdzą, że samolot nie opuścił terytorium Syrii. Nie jest pewne, czy obecna wojna gospodarcza nie przerodzi się w konflikt zbrojny.
Tagi: Rosja, Turcja, konflikt, napięcie, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876