TYP: a1

Rok Leonida Teligi

czwartek, 14 lutego 2013
5 kwietnia 2013 roku mija 44 rocznica zakończenia przez Leonida Teligę pierwszego samotnego rejsu wokół Ziemi pod polską banderą.

W tym też roku Jego macierzysty Jacht Klub Morski „GRYF” w Gdyni, obchodzi 85-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Polski Związek Żeglarski ustanowił rok 2013 rokiem Leonida Teligi.

Leonid Teliga był członkiem JKM „GRYF” w Gdyni. Pod auspicjami tego Klubu dokonał wspaniałego wyczynu żeglarskiego - samotnego rejsu dookoła świata. Dokonał tego jako pierwszy Polak w latach 1967-1969, płynąc na własnym jachcie „OPTY”, typu „Konik Morski”, którego konstruktorem był Leon Tumiłowicz, a budowniczym Maciej Dowhyluk. Rejs trwał 2 lata, 2 miesiące i 11 dni. L. Teliga wyruszył 25 stycznia 1967 r. z Casablanki i 5 kwietnia 1969 r. zamknął swoją wokółziemską pętlę nieopodal Wysp Kanaryjskich. Złożony nieuleczalną chorobą, z którą walczył w czasie całego rejsu, powrócił do Warszawy samolotem gdzie zmarł 21 maja 1970 r. w wieku 53 lat.

Leonid Teliga urodził się 28 maja 1917 r. w Wiaźmie w Rosji. Był oficerem piechoty Wojska Polskiego II RP. W 1942 r. wstąpił do Armii Andersa, walczył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Był żeglarzem, dziennikarzem, tłumaczem i pisarzem. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

L. Teliga jest patronem wielu szkół, harcerskich drużyn wodnych, Szczecińskiej Stoczni Jachtowej i od 1971 roku prestiżowej nagrody miesięcznika „Żagle” za popularyzację żeglarstwa.

Polski Związek Żeglarski wystąpi z wnioskiem do Kapituły Alei Żeglarstwa Polskiego, by tablica upamiętniająca tego wspaniałego żeglarza - Leonida Teligę została wmurowana obok tablicy Władysława Wagnera w falochron basenu żeglarskiego im. M. Zaruskiego w Gdyni. 


Źródło: pya.org.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912