TYP: a1

Zapraszamy na nocne zwiedzanie jachtu "OPTY"!

środa, 9 października 2013
Informacja prasowa
Jacht Opty
Fot. Jędrzej Szerle
Tylko do końca tego tygodnia (tj. do niedzieli 13 października włącznie) można będzie oglądać w Gdyni legendarny jacht „Opty”, na którym Leonid Teliga, jako pierwszy Polak, opłynął samotnie świat pod żaglami. Ci którzy dotąd tego nie uczynili będą mieli ostatnią szansę, aby to zrobić w nocy z soboty na nadzielę (tj. z 12 na 13 października).

W tym roku obchodzimy 44 rocznicę zamknięcia Wielkiej Pętli przez Leonida Teligę oraz 85-lecie Jacht Klubu Morskiego „Gryf”, którego był członkiem. Chcąc uczcić ten jubileusz Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Jacht Klubem Morskim „Gryf”, udostępnił zwiedzającym jacht „Opty”.

W czerwcu tego roku jednostka ta została przewieziona do Gdyni i ustawiona w hangarze Jacht Klubu Morskiego „Gryf” na terenie gdyńskiej mariny. Przypomnijmy, że przez ostatnie 30 lat „Opty” spoczywał w magazynie Centralnego Muzeum Morskiego w Tczewie i nie był eksponowany w taki sposób szerszej publiczności.

Niestety zwiedzanie jachtu „Opty” w Gdyni możliwe już jest tylko do najbliższej niedzieli (tj.13 października) w godz. 10-18. Jednak w sobotę (tj. 12 października) jacht oglądać będzie można aż do godz. 24! Więcej! Jeśli zainteresowanie będzie duże godzina zakończenia zwiedzania zostanie przesunięta do wyjścia ostatniego zwiedzającego.

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych! Na zwiedzających czekać będzie ciepła herbata, zaś w znajdującej się obok hangaru siedzibie Fundacji Helios, obejrzeć będzie można dokumentalny film o Leonidzie Telidze i jego słynnej wyprawie. Dodatkową atrakcją będzie (od godz. 20) obecność na miejscu opiekuna zabytkowego jachtu w Centralnym Muzeum Morskim Radosława Paternogi, który chętnie podzieli się swoją wiedzą na jego temat.

W poniedziałek (tj. 14 października) jacht zostanie przygotowany do opuszczenia Gdyni. Do Tczewa wróci następnego dnia (tj. 15 października).
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 August

W Cowes rozpoczęto regaty jachtów brytyjskich i jednego amerykańskiego (szkunera "America") wokół wyspy Wight. Długodystansowy wyścig wygrała "America"; od nazwy szkunera wzięły miano Regaty o Puchar Ameryki
sobota, 2 sierpnia 1851
Rozpoczęto w Łebie Mistrzostwa Świata Formuły Windsurfingu; po raz pierwszy odbyły się w Polsce i w ogóle w tej części Europy
poniedziałek, 2 sierpnia 2004
Rozpoczęto w Łebie Mistrzostwa Świata Formuły Windsurfingu; po raz pierwszy odbyły się w Polsce i w ogóle w tej części Europy
poniedziałek, 2 sierpnia 2004
Urodził się Andrzej Rościszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, laureat nagrody Rejs Roku (1970 r.) za rejs dookoła Irlandii na s/y "Śmiały". Jest jednym z najbardziej znanych żeglarzy, któryrzy prowadzili rejsy w rejony polarne, m.in. na "Generale Z
sobota, 2 sierpnia 1930