TYP: a1

Zapraszamy na nocne zwiedzanie jachtu "OPTY"!

środa, 9 października 2013
Informacja prasowa
Jacht Opty
Fot. Jędrzej Szerle
Tylko do końca tego tygodnia (tj. do niedzieli 13 października włącznie) można będzie oglądać w Gdyni legendarny jacht „Opty”, na którym Leonid Teliga, jako pierwszy Polak, opłynął samotnie świat pod żaglami. Ci którzy dotąd tego nie uczynili będą mieli ostatnią szansę, aby to zrobić w nocy z soboty na nadzielę (tj. z 12 na 13 października).

W tym roku obchodzimy 44 rocznicę zamknięcia Wielkiej Pętli przez Leonida Teligę oraz 85-lecie Jacht Klubu Morskiego „Gryf”, którego był członkiem. Chcąc uczcić ten jubileusz Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Jacht Klubem Morskim „Gryf”, udostępnił zwiedzającym jacht „Opty”.

W czerwcu tego roku jednostka ta została przewieziona do Gdyni i ustawiona w hangarze Jacht Klubu Morskiego „Gryf” na terenie gdyńskiej mariny. Przypomnijmy, że przez ostatnie 30 lat „Opty” spoczywał w magazynie Centralnego Muzeum Morskiego w Tczewie i nie był eksponowany w taki sposób szerszej publiczności.

Niestety zwiedzanie jachtu „Opty” w Gdyni możliwe już jest tylko do najbliższej niedzieli (tj.13 października) w godz. 10-18. Jednak w sobotę (tj. 12 października) jacht oglądać będzie można aż do godz. 24! Więcej! Jeśli zainteresowanie będzie duże godzina zakończenia zwiedzania zostanie przesunięta do wyjścia ostatniego zwiedzającego.

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych! Na zwiedzających czekać będzie ciepła herbata, zaś w znajdującej się obok hangaru siedzibie Fundacji Helios, obejrzeć będzie można dokumentalny film o Leonidzie Telidze i jego słynnej wyprawie. Dodatkową atrakcją będzie (od godz. 20) obecność na miejscu opiekuna zabytkowego jachtu w Centralnym Muzeum Morskim Radosława Paternogi, który chętnie podzieli się swoją wiedzą na jego temat.

W poniedziałek (tj. 14 października) jacht zostanie przygotowany do opuszczenia Gdyni. Do Tczewa wróci następnego dnia (tj. 15 października).
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932