TYP: a1

Jacht Leonida Teligi "OPTY" już udostępniony zwiedzającym

środa, 19 czerwca 2013
Informacja prasowa
Wczoraj - 18 czerwca - na uroczystej konferencji prasowej w Jacht Klubie Morskim Gryf w Gdyni, udostępniono zwiedzającym legendarny jacht „OPTY”, na którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak opłynął samotnie świat. Jednostkę można zwiedzać do 15 października.

W tym roku obchodzimy 44. rocznicę zamknięcia Wielkiej Pętli Wokółziemskiej przez Leonida Teligę oraz 85-lecie Jacht Klubu Morskiego Gryf, którego był członkiem. Chcąc uczcić ten jubileusz Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Jacht Klubem Morskim Gryf, postanowił udostępnić zwiedzającym jacht „OPTY”. W uroczystości wzięli udział Bogdan Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Maciej Dowhyluk, budowniczy jachtu, oraz Zbigniew Tarała kierownik Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni.

„OPTY” zaprojektowany został przez Leona Tumiłowicza, a zbudowany na przełomie 1965 i 1966 roku przez Macieja Dowhyluka. Jednostka ma 10 metrów długości, blisko 3 metry szerokości, dwa maszty, silnik o mocy 7 KM i nieco ponad 1,5 metra zanurzenia. W rok po wybudowaniu, przez 27 miesięcy Leonid Teliga samotnie opływał nim świat, jako pierwszy Polak w historii. Po powrocie i krótkiej służbie w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni jacht przekazany został do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, aby wreszcie trafić do jego magazynu w Tczewie. Muzeum zabezpieczyło jednostkę w stanie w jakim ją otrzymało. Od tamtej pory, czyli od blisko 30 lat, jacht nie był pokazywany szerokiej publiczności w takiej formie jak teraz w Gdyni.

Podczas uroczystego udostępnienia zgromadzeni goście mieli okazję dowiedzieć się o historii jednostki i rejsu oraz posłuchać kilku pasjonujących historii o Leonidzie Telidze. Duże zainteresowanie wzbudzał zwłaszcza Maciej Dowhyluk, który cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące jachtu. Szybko też znaleźli się pierwsi chętni do zobaczenia „OPTY” - uczniowie Szkoły Podstawowej w Leźnie, którzy przyjechali z wycieczką do Gdyni. W rozmowie wszyscy deklarowali, że chętnie sami by w rejs popłynęli.

Legendarny jacht zwiedzać można za darmo w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf w Basenie Jachtowym w Gdyni codziennie w godz. 10-18 do 15 października. Udostępnienie jednostki odbywa się także z okazji Święta Morza, które odbędzie się w Gdyni w dniach 22-30 czerwca (www.swietomorza.eu).

Foto: Jędrzej Szerle
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932