TYP: a1

Rekordowy przemyt na rosyjskim jachcie

piątek, 21 października 2016
Informacja prasowa
To prawdziwie rekordowy przemyt. 288 kilogramów bursztynu i 3 tys. paczek papierosów znaleźli celnicy podczas kontroli na jachcie we fromborskim porcie.

 
bursztyn celnicy
Fot. Izba Celna w Olsztynie


We wtorek, 18 października, po południu do odprawy w porcie Frombork przypłynął rosyjski jacht motorowy. Na nadbrzeżu czekali na niego funkcjonariusze izb celnych z Olsztyna i Gdyni a także Straży Granicznej. Celnikom towarzyszyły dwa psy służbowe wyszkolone do wykrywania wyrobów tytoniowych.

Już na początku kontroli jednostki jeden z psów wskazał miejsce, w którym, jak się okazało, ukryto papierosy. Od tego zaczęło się szczegółowe sprawdzanie łodzi. Trwało ono do późnych godzin nocnych. Papierosy były tylko przykrywką. Prawdziwy przemyt schowano w skrytkach na dnie łodzi. By tam dotrzeć celnicy musieli zdemontować drewnianą podłogę jachtu i wyjąć zbiornik z paliwem. Niezbędne okazało się użycie specjalistycznego sprzętu w tym szlifierek kątowych i łomów.

W efekcie na jachcie znaleziono 3 tys. paczek papierosów i prawie 288 kg bursztynu, tak surowego jak i obrobionego. Towar ukryto w kilkunastu workach jutowych. Szacowana wstępna wartość zatrzymanego towaru to ponad 1 mln. złotych.
Bursztyn i papierosy zajęto zaś dwóch Rosjan, którzy przypłynęli jachtem, zatrzymano. Grozi im wysoka grzywna, kara pozbawienia wolności do lat 5 lub obie te kary łącznie. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Braniewie.
Zatrzymany bursztyn zostanie złożony w jednym z celniczych magazynów. Później, jeżeli sąd orzeknie jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa, zlicytujemy go a dochody przekażemy do budżetu.
Tagi: celnicy, przemyt, bursztyn
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 August

Zawinął do Gdyni nowo zakupiony we Francji przez YKP kuter pilotowy "Jean Madeleine" przemianowany póżniej na "Junaka"
wtorek, 16 sierpnia 1927
Na Jeziorze Charzykowskim odbyły się pierwsze Wszechpolskie Regaty Żeglarskie o mistrzostwo Polski
niedziela, 16 sierpnia 1925