TYP: a1

Rejs Kuby - podsumowanie etapu technicznego

niedziela, 4 listopada 2012
Informacja prasowa

Pożegnanie Lizbony
Źródło: Archiwum MediaPartners.pl
Fot. Piotr Kaja
Rejs 50lecia Trójki – Kuba Strzyczkowski na Atlantyku – to wspólna realizacja marzeń Kuby, oraz także osób w każdym wieku, wydarzenie społeczne i edukacyjne oraz częściowo – sportowe. Bezpośrednią inspiracją Rejsu jest – specjalne uczczenie 50ej rocznicy powstania Trójki - III Programu Polskiego Radia oraz przypomnienie 520 rocznicy pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba.


Jacht Delphia Trójka aby dotrzeć do Lizbony na 26 października wypłynął z Polski już 1 października. Dystans został pokonany w dwu etapach: Gdańsk - Cherbourg pod dowództwem szefa żeglarskiego Rejsu Kuby - kapitana Jarka Kaczorowskiego oraz Cherbourg - Portugalia pod dowództwem kapitana Darka Pękali. Kuba Strzyczkowski dołączył do załogi 21 października i już jako skipper doprowadził jacht Delphia Trójka do Lizbony, skąd od 27.X. 2012 r. TVP Info oraz PR III rozpoczęły nadawanie relacji z Rejsu, a następnie 31.X. do Vilamoury w portugalskiej prowincji Algarve. Etap z La Coruny do Vilamoura Kuba realizował przy bezpośredniej pomocy 1szego oficera – Jacka Pietraszkiewicza, odpowiedzialnego za nawigację i routing Rejsu,

Vilamoura oznacza koniec “Rejsu Technicznego z Gdańska” ok. 2,100 Mil morskich (ponad 3,900 km.). Jacht klasy DELPHIA 40.3 na całej trasie i w różnych warunkach pogodowych sprawdził się bardzo dobrze. Od teraz rozpoczyna się etap: „Szlakiem Kolumba”. Ostateczne decyzje o dacie startu podejmie kapitan Kaczorowski, który oceniając stan przygotowań Kuby do Rejsu powiedział: „Vilamoura to bardzo dobre miejsce na ostatni trening. Mamy wszyscy nadzieję, że wszystko powinno się udać, ale tutaj najwięcej zależy od samego Kuby”. Żegnamy już media i nawigatora projektu. Ostatnie dni przed startem Kuba spędzi już tylko z Jarkiem Kaczorowskim i koordynatorem rejsu – Januszem Cieliszakiem.

Planowane wypłynięcie z Vilamoura nastąpi za tydzień, ok. 08. listopada, po zakończeniu ostatnich treningów przygotowanych przez kpt. Kaczorowskiego. Planowane przybycie i wypłynięcie do i z Las Palmas (Wyspy Kanaryjskie) – ok. 14 listopada. Planowane przybycie na Gwadelupę (Wyspy Karaibskie) 4 - 7 grudnia 2012. Odcinek Vilamoura – Las Palmas Kuba żegluje jeszcze z jedno-osobową asystą – kpt. Jarka Kaczorowskiego. Od Las Palmas zdany jest wyłącznie na siebie. Wszystkie ww. terminy uzależnione są od warunków pogodowych.

Szczegóły i mapa Rejsu: RejsKuby.pl. Organizacja i koordynacja Rejsu: MediaPartners.pl. Zdjęcia – Piotr Kaja, MediaPartners.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999