TYP: a1

Protest rybaków przybrzeżnych

niedziela, 28 listopada 2021
Z mediów/Onet

Dwie godziny w niedzielę, 28 listopada trwał protest ostrzegawczy rybaków przybrzeżnych. Około 80 jednostek wypłynęło na redę w portach w Kuźnicy, Łebie, Ustce i Darłowie, Stacjonarnie prowadzony był w portach i przystaniach rybackich od Świnoujścia po Hel, gdzie pojawiły się flagi i banery z napisami takimi jak: „Ratujmy rybołówstwo”, „Układ rybny trwa” i „Rybak ofiarą złych przepisów”. W ten sposób rybacy manifestowali swoje niezadowolenie z działań Departamentu Rybołówstwa, które ich zdaniem zmierzają do likwidacji branży.

 

 

Protest ostrzegawczy zorganizowany został przez Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego i miał charakter ogólnopolski. Zdaniem protestujących, obecne działania Departamentu Rybołówstwa „są nakierowane na całkowite zniszczenie i likwidację polskiego rybołówstwa bałtyckiego” oraz „opóźnianie prac nad nowym funduszem” mogącym być wsparciem dla rybaków w czasie obowiązywania wprowadzonych przez Komisję Europejską zakazów połowów ryb, w tym dorsza, na Morzu Bałtyckim. Jak wskazują protestujący, w nowym rybackim programie operacyjnym na lata 2021-2027 nie ma dla rybaków przybrzeżnych, małoskalowych, pomocy z tytułu obowiązującego zakazu połowu dorsza. Także dokumenty sporządzone przez pracowników Departamentu Rybołówstwa, które trafiły do polskiego rządu i Komisji Europejskiej, wskazują, że odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie, co zdaniem protestujących, jest wprowadzaniem w błąd. .

Tagi: rybacy, protest, dorsz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942