TYP: a1

Odszkodowanie dla polskich rybaków za wojnę

środa, 21 września 2022
Hanka Ciężadło

Wojna opłaca się tylko tym, którzy ją rozpętują (chociaż ostatnie wydarzenia zdają się przeczyć temu twierdzeniu, bo gospodarka Rosji nie jest w najlepszej formie wskutek unijnych sankcji; były minister gospodarki prof. Andriej Nieczajew powiedział, że federacja cofnęła się w rozwoju o jakieś 10 lat). 

Zawsze jednak znajdą się tacy, którzy w działaniach wojennych nie uczestniczą, mieszkają w zupełnie innym kraju, a mimo to dostaną rykoszetem. Teraz będą mogli liczyć na odszkodowanie.

Kto otrzyma pomoc?

Jednorazowe odszkodowanie za straty wynikające z sytuacji na Ukrainie mają otrzymać rybacy morscy i śródlądowi, a także ludzie wykonujący pokrewne zawody: hodowcy ryb oraz ich przetwórcy.

Decyzję w sprawie przyznania rekompensaty podjął niedawno specjalny komitet działający przy ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na ten cel przewidziano około 60 milionów złotych, z czego niemal połowa (blisko 30 milionów) trafi do rybaków morskich. Pozostała część pieniędzy zostanie rozdysponowana pomiędzy wykonawców pozostałych zawodów (rybaków śródlądowych, przetwórców i hodowców).

Skąd wziąć na to środki?

Pomoc z pewnością jest potrzebna, jednak pytanie o źródło finansowania nasuwa się automatycznie. Jak wiadomo, rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy – dysponuje tylko tymi, które zabierze podatnikom. Czy zatem na pomoc dla rybaków i ich kolegów złożymy się wszyscy?

W tym konkretnym przypadku sytuacja wygląda nieco inaczej. Pieniądze na odszkodowania będą bowiem pochodzić z niezakontraktowanych środków unijnych PO RYBY 2014-2020, które zostały przeznaczone na działania pomocowe dla rybaków. Umożliwia to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z dnia 18 lipca 2022 r.

Kto ile dostanie?

W przypadku rybaków morskich, którzy będą głównymi beneficjentami pomocy, wysokość wypłat dla poszczególnych armatorów będzie zależna od parametrów kutra lub łodzi:

  • właściciele jednostek do 5 metrów mogą otrzymać 9 tys. zł,
  • przy łodziach od 5 do 7,99 m będzie to 12 tys. zł,
  • na jednostki od 8 do 12 metrów przypadnie 28 tys. zł,
  • za kutry powyżej 12 metrów kadłuba odszkodowanie wyniesie 96 tys. zł.

A co z pozostałymi zawodami? W ich przypadku podstawa do naliczenia wysokości odszkodowania będzie nieco inna. Rybacy śródlądowi mogą otrzymać 6 tys. zł za hektar powierzchni stawów, hodowcy – 9% swoich przychodów z 2020 roku, a przetwórcy – 2,3% sprzedaży z 2020 r.

Dysponowaniem pieniędzy będzie się zajmować Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji. Podstawą do wypłaty będzie złożenie wniosku, jednak na razie nie podano żadnych szczegółów na ten temat.

 

Tagi: rybacy, wojna, odszkodowanie, pieniądze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June