TYP: a1

Ponad 3 tony kokainy odkryto w zamrożonej pulpie ananasowej

wtorek, 9 czerwca 2020
Z mediów/Straż Graniczna

Sposoby stosowane przez narkotykowych przemytników budzą zdumienie – tym razem narkotyki ukryte były...w zamrożonej pulpie ananasowej. I to nie jakieś drobiazgi, a ponad 3,2 tony o czarnorynkowej wartości ok. 334 mln zł. Ładunek został przejęty dzięki działaniu Straży Granicznej, CBŚP i gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

Ta gigantyczna ilość kokainy została wysłana z Ekwadoru przez Hamburg do Polski. Śledczy z Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że w jednym z gdyńskich magazynów, należącym do legalnie działającej firmy, przechowywane są 144 metalowe beczki o pojemności 250 kilogramów, w których miała się znajdować wspomniana zamrożona pulpa ananasowa. Towar ten na zlecenie jednej ze spółek został sprowadzony z Ekwadoru w okresie od 16 listopada do 13 grudnia 2019 roku, częściowo drogą morską do portu w Hamburgu, potem transportem drogowym do Gdyni.

Funkcjonariusze MOSG i CBŚP prześwietlili beczki urządzeniem RTG, a psy Straży Granicznej do wykrywania narkotyków wskazały niektóre z nich jako zawierające narkotyki. Towar postanowiono zatrzymać i powołano biegłego z zakresu chemii. Ten potwierdził, że w beczkach było ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy, z której można przygotować około miliona porcji handlowych narkotyku o czarnorynkowej wartości co najmniej 334 mln zł. Gdyby towar trafił do obrotu jego wartość na rynku detalicznym byłaby dziesięciokrotnie większa i wynosiłaby wówczas ponad 3 miliardy złotych. Co ciekawe, ponieważ narkotyk przechowywany był w sposób niestandardowy, do badań chemicznych musiano użyć również niestandardowych metod badawczych.

Prokuratorzy z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wszczęli śledztwo, które powierzono do prowadzenia dwóm jednostkom – policjantom z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszom Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W efekcie zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 64 do 71 lat, mieszkańców województwa pomorskiego. Postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwóm z nich przedstawiono zarzut przemytu znacznych ilości środków odurzających w postaci kokainy, a jednemu pomocnictwa w tym przestępstwie. Wszyscy trzej mężczyźni na wniosek Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe.

Sprawa ma charakter rozwojowy, badany jest udział innych osób w tym procederze oraz działalność firmy, która sprowadziła narkotyki do Polski. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i przejęcia narkotyków.

 

Tagi: kokaina, przemyt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809