TYP: a1

Ponad 3 tony kokainy odkryto w zamrożonej pulpie ananasowej

wtorek, 9 czerwca 2020
Z mediów/Straż Graniczna

Sposoby stosowane przez narkotykowych przemytników budzą zdumienie – tym razem narkotyki ukryte były...w zamrożonej pulpie ananasowej. I to nie jakieś drobiazgi, a ponad 3,2 tony o czarnorynkowej wartości ok. 334 mln zł. Ładunek został przejęty dzięki działaniu Straży Granicznej, CBŚP i gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

Ta gigantyczna ilość kokainy została wysłana z Ekwadoru przez Hamburg do Polski. Śledczy z Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że w jednym z gdyńskich magazynów, należącym do legalnie działającej firmy, przechowywane są 144 metalowe beczki o pojemności 250 kilogramów, w których miała się znajdować wspomniana zamrożona pulpa ananasowa. Towar ten na zlecenie jednej ze spółek został sprowadzony z Ekwadoru w okresie od 16 listopada do 13 grudnia 2019 roku, częściowo drogą morską do portu w Hamburgu, potem transportem drogowym do Gdyni.

Funkcjonariusze MOSG i CBŚP prześwietlili beczki urządzeniem RTG, a psy Straży Granicznej do wykrywania narkotyków wskazały niektóre z nich jako zawierające narkotyki. Towar postanowiono zatrzymać i powołano biegłego z zakresu chemii. Ten potwierdził, że w beczkach było ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy, z której można przygotować około miliona porcji handlowych narkotyku o czarnorynkowej wartości co najmniej 334 mln zł. Gdyby towar trafił do obrotu jego wartość na rynku detalicznym byłaby dziesięciokrotnie większa i wynosiłaby wówczas ponad 3 miliardy złotych. Co ciekawe, ponieważ narkotyk przechowywany był w sposób niestandardowy, do badań chemicznych musiano użyć również niestandardowych metod badawczych.

Prokuratorzy z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wszczęli śledztwo, które powierzono do prowadzenia dwóm jednostkom – policjantom z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszom Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W efekcie zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 64 do 71 lat, mieszkańców województwa pomorskiego. Postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwóm z nich przedstawiono zarzut przemytu znacznych ilości środków odurzających w postaci kokainy, a jednemu pomocnictwa w tym przestępstwie. Wszyscy trzej mężczyźni na wniosek Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe.

Sprawa ma charakter rozwojowy, badany jest udział innych osób w tym procederze oraz działalność firmy, która sprowadziła narkotyki do Polski. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i przejęcia narkotyków.

 

Tagi: kokaina, przemyt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 February

Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Pomorski" pod dowództwem Wiesława Rakowskiego.
czwartek, 21 lutego 1980
"Chatka Puchatków" (przebudowana szalupa z "Batorego") dopływa do Santa Cruz na Teneryfie; dalszy etap rejsu prowadził na Karaiby.
sobota, 21 lutego 1959
Na VII Sejmiku Żeglarskim prezesem PZŻ wybrano Mariusza Zaruskiego.
niedziela, 21 lutego 1932
W Waszyngtonie umiera Henryk Arctowski, profesor, geofizyk, polarnik, uczestnik słynnej wyprawy antarktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do założenia pierwszej stracji polarnej na Wyspie Niedźwiedziej.
piątek, 21 lutego 1958