TYP: a1

Polski Światowy Rekord Guinnessa w żeglarstwie, kategoria: "Nawigacja - Najdalej na Południe"

poniedziałek, 14 grudnia 2015
Informacja prasowa | J.J. Cieliszak
Kierownictwo organizacji GUINESS WORLD RECORDS (GWR) poinformowało, że nowym rekordzistą świata w kategorii: "Nawigacja - Najdalej na Południe" (Navigation - Most Southerly) został polski jacht Selma Expedition. Nadesłany z Londynu komunikat Dyrekcji Zespołu Rekordów organizacji: Guinness World Records, stwierdza: "... z ogromną przyjemnością informujemy, że w kategorii: "Nawigacja - Najdalej na Południe" (Navigation - Most Southerly) został potwierdzony rekord jachtu Selma Expeditions i otrzymuje on prawo do nazwy: "POSIADACZ TYTUŁU ŚWIATOWEGO REKORDZISTY GUINNESSA".Od teraz po wpisaniu kategorii do wyszukiwarek internetowych oraz na stronie światowej organizacji rekordów GUINNESS WORLD RECORDS, kategorii - "Navigation - Most Southerly" pojawi się informacja o rekordzie polskiego jachtu.

Bezpośredni link tutaj: http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/most-southerly-navigationSzczegółowe informacje publikowane przez GUINNESS WORLD RECORDS:

■ Kategoria: MOST SOUTHERLY NAVIGATION (Nawigacja - najdalej na południe)

■ Kto: Selma Expeditions

■ Gdzie: Antarktyda, Zatoka Wielorybów, Szelf Lodowca Rossa, Morze Rossa.

■ Kiedy: 12 lutego 2015.

■ Co: Osiągnięty rekord w kategorii: "Nawigacja - najdalej na południe drogą morską dotyczy osiągnięcia pozycji 78°43•926´S oraz 163°40•957´W, przez polski jacht Selma Expeditions, stalowy kecz dowodzony przez kapitana Piotra Kuźniara z Polski oraz 10-cio osobową załogę, w rejsie do Zatoki Wielorybów na Morzu Rossa, Antarktyda, w dniu 12 lutego 2015 roku. W skład zespołu Selma Expeditions (oprócz kapitana Kuźniara) wchodzili: zastępcy kapitana Krzysztof Jasica i Tomasz Łopata (obaj z Polski), Artur Skrzyszowski (Polska) jako oficer jachtowy oraz jako członkowie załogi: Dusan Jamny (Republika Czeska), Michał Gawron, Piotr Lubaczewski, Krzysztof Pełka, Leszek Rychlik, Damian Święs i Jacek Załuski (wszyscy z Polski).

67-stopowy (ponad 20 m) stalowy dwumasztowiec Selma Expedition należy do firmy o tej samej nazwie z siedzibą we Wrocławiu. Jacht Selma Expeditions w okresie od kwietnia 2014 do kwietnia 2015 brał udział w specjalnej wyprawie: "SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ" śladami Sir Ernsta Shackletona - polarnego odkrywcy i organizatora wypraw antarktycznych 100 lat temu. 12 lutego 2015 roku polski jacht dopłynął (na żaglach) do krańca południowych mórz i oceanów - do Zatoki Wielorybów na antarktycznym Morzu Rossa, dostępnym do żeglugi tylko 2 miesiące w roku, docierając najdalej ze wszystkich do tej pory jachtów i statków, bijąc dotychczasowy rekord GUINNESSA, należący do nowozelandzkiego holownika polarnego m/y ARCTIC P. o prawie jedną milę morską (ok. 1 850 m).

Zobacz dokumentację GWR: Selma Expeditions osiąga rekordową pozycję:

WIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=M3wr6PUb-Vk

ZDJĘCIA: https://goo.gl/photos/kUCRDv3aG3RuCmWw6

Selma

■ Jacht Selma Expeditions:- to ponad 20-to metrowy, stalowy, 2 masztowy kecz zbudowany w 1981 roku we Francji. Dzisiaj Selma ma 34 lata, ale dzięki staraniom swojej załogi i corocznym remontom i inwestycjom; jest w świetnym stanie, posiada kategorię żeglugową - "bez ograniczeń" oraz "klasę lodową" jako jeden z niewielu jachtów na świecie. Selma jest dobrze przystosowana do żeglugi wśród lodów i sprawdzona w wielu polarnych wyprawach na Arktyce i Antarktydzie. W kwietniu 2015 Selma Expeditions, z kpt. Piotrem Kuźniarem i polsko-czeską załogą, zakończyła wyprawę: "SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ", która trwała aż rok, bez 2 dni. Od kwietnia 2014 roku, z kolejnymi załogami jacht pokonał prawie 23 tys. mil morskich (ponad 42,5 tys. km). Po starcie z Ushuaia i opłynięciu Hornu, Selma przemierzyła Pacyfik, dotarła do Australii, wzięła udział w regatach Sydney-Hobart i wyruszyła na dalekie Południe, docierając szerokości geograficznej 78°43’926” S - do południowego brzegu antarktycznego Morza Rossa – najzimniejszego akwenu na Ziemi. W ten sposób „Selma” ustanowiła żeglarski i morski rekord świata „Najdalej na południe”.

■ Latem 2015 r. Selma Expeditions pokonała (jako jedyny w tym roku i jeden z 15 jachtów w ogóle) Przejście Północno-Zachodnie (North West Passage) z Grenlandii na Alaskę, a z końcem grudnia spodziewana jest ponownie w okolicach Przylądka Horn, gdzie zamknie "Amerykańską Pętlę" wokoło obu Ameryk - zrealizowaną w ciągu 9 miesięcy 2015 roku.

■ Więcej o jachcie Selma Expeditions i kolejnych wyprawach - na stronie www.selmaexpeditions.com


Opracowanie: J.J. Cieliszak MediaPartners.pl dla SelmaExpeditions.com

Źródło: Selma Expeditions.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933