TYP: a1

Polski Światowy Rekord Guinnessa w żeglarstwie, kategoria: "Nawigacja - Najdalej na Południe"

poniedziałek, 14 grudnia 2015
Informacja prasowa | J.J. Cieliszak
Kierownictwo organizacji GUINESS WORLD RECORDS (GWR) poinformowało, że nowym rekordzistą świata w kategorii: "Nawigacja - Najdalej na Południe" (Navigation - Most Southerly) został polski jacht Selma Expedition. Nadesłany z Londynu komunikat Dyrekcji Zespołu Rekordów organizacji: Guinness World Records, stwierdza: "... z ogromną przyjemnością informujemy, że w kategorii: "Nawigacja - Najdalej na Południe" (Navigation - Most Southerly) został potwierdzony rekord jachtu Selma Expeditions i otrzymuje on prawo do nazwy: "POSIADACZ TYTUŁU ŚWIATOWEGO REKORDZISTY GUINNESSA".Od teraz po wpisaniu kategorii do wyszukiwarek internetowych oraz na stronie światowej organizacji rekordów GUINNESS WORLD RECORDS, kategorii - "Navigation - Most Southerly" pojawi się informacja o rekordzie polskiego jachtu.

Bezpośredni link tutaj: http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/most-southerly-navigationSzczegółowe informacje publikowane przez GUINNESS WORLD RECORDS:

■ Kategoria: MOST SOUTHERLY NAVIGATION (Nawigacja - najdalej na południe)

■ Kto: Selma Expeditions

■ Gdzie: Antarktyda, Zatoka Wielorybów, Szelf Lodowca Rossa, Morze Rossa.

■ Kiedy: 12 lutego 2015.

■ Co: Osiągnięty rekord w kategorii: "Nawigacja - najdalej na południe drogą morską dotyczy osiągnięcia pozycji 78°43•926´S oraz 163°40•957´W, przez polski jacht Selma Expeditions, stalowy kecz dowodzony przez kapitana Piotra Kuźniara z Polski oraz 10-cio osobową załogę, w rejsie do Zatoki Wielorybów na Morzu Rossa, Antarktyda, w dniu 12 lutego 2015 roku. W skład zespołu Selma Expeditions (oprócz kapitana Kuźniara) wchodzili: zastępcy kapitana Krzysztof Jasica i Tomasz Łopata (obaj z Polski), Artur Skrzyszowski (Polska) jako oficer jachtowy oraz jako członkowie załogi: Dusan Jamny (Republika Czeska), Michał Gawron, Piotr Lubaczewski, Krzysztof Pełka, Leszek Rychlik, Damian Święs i Jacek Załuski (wszyscy z Polski).

67-stopowy (ponad 20 m) stalowy dwumasztowiec Selma Expedition należy do firmy o tej samej nazwie z siedzibą we Wrocławiu. Jacht Selma Expeditions w okresie od kwietnia 2014 do kwietnia 2015 brał udział w specjalnej wyprawie: "SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ" śladami Sir Ernsta Shackletona - polarnego odkrywcy i organizatora wypraw antarktycznych 100 lat temu. 12 lutego 2015 roku polski jacht dopłynął (na żaglach) do krańca południowych mórz i oceanów - do Zatoki Wielorybów na antarktycznym Morzu Rossa, dostępnym do żeglugi tylko 2 miesiące w roku, docierając najdalej ze wszystkich do tej pory jachtów i statków, bijąc dotychczasowy rekord GUINNESSA, należący do nowozelandzkiego holownika polarnego m/y ARCTIC P. o prawie jedną milę morską (ok. 1 850 m).

Zobacz dokumentację GWR: Selma Expeditions osiąga rekordową pozycję:

WIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=M3wr6PUb-Vk

ZDJĘCIA: https://goo.gl/photos/kUCRDv3aG3RuCmWw6

Selma

■ Jacht Selma Expeditions:- to ponad 20-to metrowy, stalowy, 2 masztowy kecz zbudowany w 1981 roku we Francji. Dzisiaj Selma ma 34 lata, ale dzięki staraniom swojej załogi i corocznym remontom i inwestycjom; jest w świetnym stanie, posiada kategorię żeglugową - "bez ograniczeń" oraz "klasę lodową" jako jeden z niewielu jachtów na świecie. Selma jest dobrze przystosowana do żeglugi wśród lodów i sprawdzona w wielu polarnych wyprawach na Arktyce i Antarktydzie. W kwietniu 2015 Selma Expeditions, z kpt. Piotrem Kuźniarem i polsko-czeską załogą, zakończyła wyprawę: "SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ", która trwała aż rok, bez 2 dni. Od kwietnia 2014 roku, z kolejnymi załogami jacht pokonał prawie 23 tys. mil morskich (ponad 42,5 tys. km). Po starcie z Ushuaia i opłynięciu Hornu, Selma przemierzyła Pacyfik, dotarła do Australii, wzięła udział w regatach Sydney-Hobart i wyruszyła na dalekie Południe, docierając szerokości geograficznej 78°43’926” S - do południowego brzegu antarktycznego Morza Rossa – najzimniejszego akwenu na Ziemi. W ten sposób „Selma” ustanowiła żeglarski i morski rekord świata „Najdalej na południe”.

■ Latem 2015 r. Selma Expeditions pokonała (jako jedyny w tym roku i jeden z 15 jachtów w ogóle) Przejście Północno-Zachodnie (North West Passage) z Grenlandii na Alaskę, a z końcem grudnia spodziewana jest ponownie w okolicach Przylądka Horn, gdzie zamknie "Amerykańską Pętlę" wokoło obu Ameryk - zrealizowaną w ciągu 9 miesięcy 2015 roku.

■ Więcej o jachcie Selma Expeditions i kolejnych wyprawach - na stronie www.selmaexpeditions.com


Opracowanie: J.J. Cieliszak MediaPartners.pl dla SelmaExpeditions.com

Źródło: Selma Expeditions.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601