TYP: a1

Rosyjskie łodzie kontra naukowcy - rośnie napięcie na Bałtyku

czwartek, 23 kwietnia 2015
z mediów | JM
Do dwóch incydentów z udziałem rosyjskich łodzi podwodnych doszło we wtorek na Bałtyku. Jak podają badacze z Fińskiego Instytutu Środowiska Naturalnego (SYKE), rosyjska marynarka wojenna utrudnia prowadzone tam prace na głębokości. W związku z incydentami, doszło do interwencji szwedzkich sił powietrznych.

Aranda
fot. CC by Wikimedia / Zach

Statek “Aranda” służy naukowcom z Finlandii i Szwecji między innymi do badania życia na dużych głębokościach. Zaplanowana przez badaczy wtorkowa obserwacja organizmów, znajdujących się niemal 250 metrów pod powierzchnią Bałtyku, napotkała jednak na poważne utrudnienia.

Do pierwszego incydentu doszło w godzinach porannych, na terenie łotewskiej strefy ekonomicznej. Kilka godzin później, identyczna sytuacja miała miejsce w pobliżu szwedzkiej Gotlandii. Za każdym razem, “Arandę” zmuszano do usunięcia się z drogi łodziom rosyjskiej marynarki wojennej. Naukowcom zabroniono również płynięcia w kierunku wschodnim.

Fińscy i szwedzcy badacze z “Arandy” protestują przeciwko tego typu działaniom Rosjan, którzy z nieznanych przyczyn przeprowadzają operacje na tym obszarze. W związku z incydentami, do akcji wysłano szwedzkie siły powietrzne. To nie pierwszy tego typu "konflikt" na Bałtyku, i nie jedyne spotkanie “Arandy” z rosyjskimi siłami zbrojnymi. Do bardzo podobnych incydentów dochodziło już pod koniec ubiegłego roku.
Tagi: Aranda, incydent, Bałtyk, Rosja, Finlandia, Szwecja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932