TYP: a1

Polscy marynarze uwolnieni z rąk piratów wrócili do domów

czwartek, 10 grudnia 2015
z mediów | WM
Pięciu marynarzy, którzy pod koniec listopada zostali porwani przez nigeryjskich piratów ze statku “Szafir”, wylądowało wczoraj na lotnisku w Hamburgu, skąd wyruszyli do Szczecina. Uwolnienie marynarzy było możliwe w wyniku negocjacji władz Nigerii, polskich służb oraz armatora z piratami. Szczegóły negocjacji nie zostały ujawnione.

Pod koniec listopada drobnicowiec “Szafir” należący do polskiego armatora EuroAfrica został zaatakowany przez piratów. 11 członków załogi zdołało się ukryć, jednak 5 osób zostało wziętych do niewoli przez piratów. Byli to kapitan jednostki, trzech oficerów i marynarz. Po zdarzeniu władze lokalne natychmiast nawiązały kontakt z porywaczami. W działania włączyło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz polskie służby konsularne. Po dwóch tygodniach udało się wynegocjować uwolnienie Polaków. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły rozmów nie są znane. Nie potwierdzono również pojawiającej się w niektórych źródłach informacji o okupie, który został zapłacony za polskich marynarzy.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922