TYP: a1

Pierwszy napędzany wodorem amerykański statek

czwartek, 26 lipca 2018
Z mediów

Statki napędzane wodorem? Być może to przyszłość sektora morskiego. W Stanach Zjednoczonych rusza projekt budowy pierwszego statku z wodorowymi ogniwami paliwowymi.

 

Napęd wodorowy to ekologiczna alternatywa dla transportu morskiego. Jedynym efektem ubocznym jego stosowania jest woda, masowe więc zastosowanie tego rodzaju napędu pozwoliłoby drastycznie ograniczyć zanieczyszczenia i emisję gazów cieplarnianych. A to bardzo ważne, bo morski sektor handlowy znacznie przyczynia się do światowej emisji CO2, emitując rocznie ok. 1000 milionów ton CO2 rocznie (ok. 2,5 % emisji gazów cieplarnianych na świecie)

Firma Golden Gate Zero Emission Marine, budująca systemy wodorowe dla rynku morskiego, otrzymała 3 miliony dolarów dotacji dla California Air Resources Board (CARB) na cele związane z budową pierwszego amerykańskiego statku napędzanego wodorem.

Projektowana jednostka to katamaran długości około 30 metrów, osiągający prędkość maksymalną 22 węzłów, który będzie mógł pomieścić 84 pasażerów. Statek jest wyposażony w podwójne silniki elektryczne, ogniwa paliwowe oraz zestaw akumulatorów. Zbiorniki wodoru z kompozytu Hexagon będą zawierały wodór wystarczający do obsługi statku przez okres do dwóch dni pomiędzy kolejnymi tankowaniami. Statek nazywa się Water-Go-Round, co nawiązuje do cyklu technologii wodorowej.

Statek zostanie wypuszczony na wody w 2019 roku. Przez pierwsze trzy miesiące ma pływać po Zatoce San Francisco.

 

Tagi: statek, wodór, napęd
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 December

Stocznia Gdańska została wpisana do rejestru zabytków
czwartek, 14 grudnia 2017
W 31. edycji Nagrody Rejs Roku I miejsce i Honorową Nagrodę Rejs Roku 2000 otrzymał Kpt. Jerzy Wąsowicz, za długi, ambitny rejs wokół Ameryki Południowej na jachcie "Antica".
czwartek, 14 grudnia 2000
Na Atlantyku zatonął "Thomas W. Lawson" - 7. masztowy szkuner, jedyny tak otaklowany żaglowiec w historii żeglugi.
sobota, 14 grudnia 1907