TYP: a1

Statek Grzechu odkryty przez odpływ

czwartek, 11 lutego 2016
Redakcja/MF
Mieszkańców Coronado w Kaliforni i turystów spotkała spora niespodzianka. Środowy przypływ zmył piasek z leżącego na mieliźnie w pobliżu Hotelu Coronado wraku. Okazało się, że to liczący sobie 300 stóp długości SS Monte Carlo, który osiadł w tym miejscu 80 lat temu.

Fot. Jamie Lantzy - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9359801


SS Monte Carlo to pozostałość po czasach rządów mafii, prohibicji i nielegalnego hazardu. Zorganizowane grupy przestępcze, czerpiące zyski z tego procederu w ten sposób omijały przepisy – budowano statki, które stacjonując na wodach międzynarodowych oferowały rozrywki zakazane w USA. Gry hazardowe – black jack, poker, ruletka… Dodatkowo obecność prostytutek i alkohol. Wiele z tych statków uwieczniono w filmach i na fotografiach, na niektórych z nich można zobaczyć osobistości świata filmu czy mediów (np. Carry’ego Granta).

SS Monte Carlo zakotwiczył przy Long Beach w 1933 roku, jednak pod wpływem protestu władz zmienił miejsce postoju. Ostatecznie zakotwiczył ok. 3 mil od Coronado. W 1937 roku w czasie burzy Monte Carlo osiadł na mieliźnie w miejscu, w którym wrak znajduje się do tej pory. Jego usunięcie było zbyt kosztowne, dlatego statek pokrywał się piachem i stopniowo popadał w zapomnienie – aż do teraz.

Większość mieszkańców Coronado nie miała pojęcia, że wrak znajduje się właśnie w tym miejscu. Jednak o tym, co można na nim znaleźć, krążyły legendy (miało to być np. srebrne dolarowe monety warte ok. 150 tys. dolarów). Obecnie dla wielu z nich jest to atrakcja i lekcja amerykańskiej historii.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001