TYP: a1

Statek Grzechu odkryty przez odpływ

czwartek, 11 lutego 2016
Redakcja/MF
Mieszkańców Coronado w Kaliforni i turystów spotkała spora niespodzianka. Środowy przypływ zmył piasek z leżącego na mieliźnie w pobliżu Hotelu Coronado wraku. Okazało się, że to liczący sobie 300 stóp długości SS Monte Carlo, który osiadł w tym miejscu 80 lat temu.

Fot. Jamie Lantzy - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9359801


SS Monte Carlo to pozostałość po czasach rządów mafii, prohibicji i nielegalnego hazardu. Zorganizowane grupy przestępcze, czerpiące zyski z tego procederu w ten sposób omijały przepisy – budowano statki, które stacjonując na wodach międzynarodowych oferowały rozrywki zakazane w USA. Gry hazardowe – black jack, poker, ruletka… Dodatkowo obecność prostytutek i alkohol. Wiele z tych statków uwieczniono w filmach i na fotografiach, na niektórych z nich można zobaczyć osobistości świata filmu czy mediów (np. Carry’ego Granta).

SS Monte Carlo zakotwiczył przy Long Beach w 1933 roku, jednak pod wpływem protestu władz zmienił miejsce postoju. Ostatecznie zakotwiczył ok. 3 mil od Coronado. W 1937 roku w czasie burzy Monte Carlo osiadł na mieliźnie w miejscu, w którym wrak znajduje się do tej pory. Jego usunięcie było zbyt kosztowne, dlatego statek pokrywał się piachem i stopniowo popadał w zapomnienie – aż do teraz.

Większość mieszkańców Coronado nie miała pojęcia, że wrak znajduje się właśnie w tym miejscu. Jednak o tym, co można na nim znaleźć, krążyły legendy (miało to być np. srebrne dolarowe monety warte ok. 150 tys. dolarów). Obecnie dla wielu z nich jest to atrakcja i lekcja amerykańskiej historii.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870