TYP: a1

Nowe fakty w sprawie ARA San Juan

wtorek, 28 listopada 2017
Redakcja/MF

Wciąż nie odnaleziono zaginionego okrętu podwodnego ARA San Juan, jednak na światło dzienne wychodzą nowe fakty dotyczące feralnego rejsu. Przed zaginięciem okrętu 15 listopada woda wtargnęła przez chrapy do jego wnętrza, powodując krótkie spięcie w baterii akumulatorów. 


O wydarzeniu poinformował wczoraj na konferencji prasowej rzecznik marynarki wojennej Argentyny Enrique Balbi. Po awarii okręt otrzymał rozkaz powrotu do macierzystej bazy. Załoga miała odizolować baterię i kontynuować pod wodą rejs do Mar del Plata, wykorzystując inną baterię. 


Chrapy służą do zasysania powietrza i wydalania spalin przez silniki Diesla zanurzonego okrętu podwodnego.


Po utracie kontaktu z ARA San Juan mająca siedzibę w Wiedniu Organizacja Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową (CTBTO) wykryła za pośrednictwem własnej sieci czujników zjawisko akustyczne, które według marynarki wojennej mogło być odgłosem implozji kadłuba okrętu podwodnego.


Poszukiwania okrętu skupiają się na akwenie odległym o około 430 kilometrów od południowego wybrzeża Argentyny. W akcji uczestniczą okręty i samoloty z 13 państw.
Maksymalna wydolność zainstalowanego na ARA San Juan systemu regeneracji powietrza do oddychania wynosi jeden tydzień.

 

Tagi: ARA San Juan, okręt, ratunek, wybuch
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959