TYP: a1

Coraz więcej łodzi-widmo u wybrzeży Japonii

poniedziałek, 4 grudnia 2017
Redakcja/MF

Na północnym wybrzeżu Japonii nad Morzem Japońskim, w prefekturze Yamagata znaleziono szczątki czterech osób. Jak poinformwały lokalne władze, szczątki jednej z osób znaleziono w wodzie niedaleko portu rybackiego, a dwóch innych - na plaży oddalonej o około 500 metrów. 

 


Przy szczątkach odnaleziono ślady świadczące, że ofiary mogą pochodzić z Korei Północnej. Policja bada potencjalne powiązania szczątków z odnalezioną kilka dni wcześniej na sąsiednim wybrzeżu prefektury Akita wywróconą drewnianą łodzią. W tej samej prefekturze odnaleziono również ludzki szkielet oraz kawałki drewna, wyglądające na kawałki łodzi. 

W ostatnim czasie na północnym wybrzeżu Japonii odnaleziono kilka łodzi pochodzących prawdopodobnie z Korei Płn. 26 listopada na jednej z nich, w miejscowości Oga, znaleziono zwłoki ośmiu osób. 


Łodzie widmo, puste lub z makabrycznymi szczątkami przypływające z Korei to w Japonii znane już zjawisko. Łodzi takich odkrywa się kilkadziesiąt rocznie – w tym roku było ich już ponad 40,w 2016 roku ponad 60. Hipotez na temat tego, kim są ofiary, jest kilka. Mogą być zarówno uciekinierami (większość północnokoreańskich uciekinierów co prawda wybiera docelowo Koreę Południową lub Chiny, ale zdarzają się też przypadki udanych morskich ucieczek do Japonii) lub…szpiegami. Z którymi również Japończycy mieli do czynienia w przeszłości. 


Trzecia hipoteza mówi, że za morskie ofiary odpowiedzialny jest coraz większy głód panujący w Korei Północnej. W poszukiwaniu ryb na morze wyprawia się coraz więcej osób niedoświadczonych, w starych lub niesprawnych łodziach. Tę hipotezę może potwierdzać przypadek z połowy listopada. Również odnaleziono wtedy łódź, na szczęście 8 jej pasażerów było wciąż żywych. Byli, jak się okazało, rybakami, a ich łódź została zniszczona przez sztorm. Mężczyźni po kilku dniach wrócili do domu. Jest także potwierdzone, że w 2015 roku, kiedy w Korei Płn. także panował głód, na morze masowo wyprawiano żołnierzy z zerowym doświadczeniem morskim. Co skutkowało również masowo pojawiającymi się na japońskim wybrzeżu wrakami i zwłokami. 

Tagi: szczątki, łódź, Korea Północna, głód
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 December

Zginął z rąk amazońskich piratów sir Peter Blake, niezwykły żeglarz, podróżnik i ekolog. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (w latach 1989-1990 na jachcie "Steinlager" zwyciężył we wszystkich sześciu etapa
czwartek, 6 grudnia 2001
Krzysztof Kolumb podczas swej pierwszej ekspedycji odkrył Haiti; dwa tygodnie później "Santa Maria" weszła na mieliznę i statek uznano za stracony.
piątek, 6 grudnia 1492