TYP: a1

Nowa ustawa przeszła, ale statki pod polską banderę nie powrócą

poniedziałek, 10 sierpnia 2015
z mediów | JM
Choć Sejm przyjął ostatecznie - okrojoną - nowelizację w sprawie warunków pracy na morzu, to polskie statki nie powrócą pod rodzimą banderę. Rejestrowanie jednostek w obcych krajach wciąż bardziej się opłaca.

Isa


Nowa ustawa o warunkach pracy na morzu została przyjęta przez Sejm w ubiegłym tygodniu. Zakłada ona między innymi wdrożenie międzynarodowej konwencji MLC, zapewniającej ujednolicone standardy pracy, życia i bezpieczeństwa na pokładach statków. W ustawie brak jest zapisów zachęcających do pływania pod polską banderą. Całość rządowego projektu przeczytać można na sejmowej stronie internetowej.

Obecną wersję ustawy krytykują między innymi przedstawiciele Solidarności. Według nich możliwość powrotu pod polskie bandery byłaby możliwa tylko przy spełnieniu dwóch warunków - zaprzestaniu konieczności płacenia podatku przez marynarzy oraz rozdzielenie składek emerytalnych na trzy podmioty: państwo, pracodawcę i pracownika. Opinię tę potwierdzają przedstawiciele Rady Pracowniczej Polskiej Żeglugi Morskiej.

Wśród największych polskich armatorów statków zarejestrowanych pod polską banderą brak. I choć o sprzyjające przeflagowaniu jednostek warunki walczą już od lat, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nic się w tej kwestii nie zmieni. Teraz ustawa trafi jeszcze do Senatu.
Tagi: Sejm, Senat, Ustawa o pracy na morzu, bandera, Polska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877