TYP: a1

Nowa ustawa przeszła, ale statki pod polską banderę nie powrócą

poniedziałek, 10 sierpnia 2015
z mediów | JM
Choć Sejm przyjął ostatecznie - okrojoną - nowelizację w sprawie warunków pracy na morzu, to polskie statki nie powrócą pod rodzimą banderę. Rejestrowanie jednostek w obcych krajach wciąż bardziej się opłaca.

Isa


Nowa ustawa o warunkach pracy na morzu została przyjęta przez Sejm w ubiegłym tygodniu. Zakłada ona między innymi wdrożenie międzynarodowej konwencji MLC, zapewniającej ujednolicone standardy pracy, życia i bezpieczeństwa na pokładach statków. W ustawie brak jest zapisów zachęcających do pływania pod polską banderą. Całość rządowego projektu przeczytać można na sejmowej stronie internetowej.

Obecną wersję ustawy krytykują między innymi przedstawiciele Solidarności. Według nich możliwość powrotu pod polskie bandery byłaby możliwa tylko przy spełnieniu dwóch warunków - zaprzestaniu konieczności płacenia podatku przez marynarzy oraz rozdzielenie składek emerytalnych na trzy podmioty: państwo, pracodawcę i pracownika. Opinię tę potwierdzają przedstawiciele Rady Pracowniczej Polskiej Żeglugi Morskiej.

Wśród największych polskich armatorów statków zarejestrowanych pod polską banderą brak. I choć o sprzyjające przeflagowaniu jednostek warunki walczą już od lat, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nic się w tej kwestii nie zmieni. Teraz ustawa trafi jeszcze do Senatu.
Tagi: Sejm, Senat, Ustawa o pracy na morzu, bandera, Polska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932