TYP: a1

Jak spontanicznie zebrać 18 mln dolarów?

czwartek, 20 marca 2025

W tym celu należy być chińskim rybakiem. Chiny są potęgą pod wieloma względami, dlatego nie powinno nas dziwić, że planują budowę jednostki naukowo-badawczej zdolnej do „nieograniczonej nawigacji globalnej”. Jak podają chińskie media, fundusze na budowę (18 000 000 dolarów) spontanicznie zebrali rybacy z Wenling. 

Jak podaje China News Service, statek zostanie zbudowany w stoczni Tenglong Shipbuilding w Wenling -  w tym samym regionie, w którym mieszkają hojni i przedsiębiorczy rybacy. Jednostka będzie mieć 270 stóp długości, napęd hybrydowy, pozwalający jej rozpędzić się do 14 węzłów i precyzyjny system pozycjonowania, umożliwiający utrzymanie pozycji z dokładnością do 1 metra. Jednostka będzie zdolna zachowywać autonomiczność przez 60 dni, co pozwoli jej operować na oceanie.

Jak powiedział Wang Haozhao, główny projektant statku pracujący w w Fujian Fuchuan Marine Engineering Technology Research Institute „Ma on ogromny potencjał w zakresie badań naukowych i operacji głębinowych. Sprzęt głębinowy, system zasilania i system DP na pokładzie są na międzynarodowym poziomie zaawansowanym”.

Sfinansowany przez rybaków statek ma wykonywać zadania niezwiązane z rybołówstwem. Będzie on służył do prowadzenia badań z zakresu geologii, geofizyki oraz mapowania dna morskiego, a także do konserwacji farm wiatrowych i operacji na morskich polach naftowych. Jednostka będzie pierwszym w Chinach prywatnym statkiem oceanicznym – obsługiwać ją będzie firma  Fujian Baozhou Shipping Co., Ltd. z siedzibą w Quanzhou. 

 

Tagi: Chiny, Wenling, statek, rybacy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940