TYP: a1

Rosja odbuduje marynarkę Etiopii

czwartek, 20 marca 2025

Co prawda Etiopia nie ma dostępu do morza, ale to jeszcze nie powód, żeby Rosjanie nie mogli stworzyć tam swojej bazy wypadowej na Ocean Indyjski. Inne lokalizacje, jakie brali pod uwagę (jak choćby Sudan, w którym trwa wojna domowa) chwilowo są poza wyborem.

Etiopia i jej marynarka

Marynarka wojenna Etiopii powstała w latach 50. XX wieku – ale wtedy państwo miało jeszcze dostęp do morza. Jego sytuacja zmieniła się w 1993 roku; sąsiednia Erytrea odzyskała wówczas niepodległość, całkowicie odcinając Etiopię od morza, co poskutkowało rozwiązaniem etiopskiej marynarki.

W 2018 roku nastąpił jednak kolejny twist: władzę objął premier Abiy Ahmed, który zapowiedział odtworzenie etiopskiego potencjału morskiego, w czym miała pomóc Francja. Rok później Emmanuel Macron przyjechał do Etiopii, a jego wizyta zakończyła się podpisaniem stosownej umowy, mającej na celu odbudowę marynarki wojennej Etiopii przy wsparciu Francji.

Trzeba przyznać, że Etiopczycy naprawdę czynią starania, by wrócić na morze: w 2023 roku podczas oficjalnej uroczystości świętowali zakończenie kształcenia części kardy oficerskiej w zakresie nawigacji, inżynierii oraz uzbrojenia.

Deal z Rosją

Fakt, że Etiopia poszukuje wszelkich sposobów na odbudowanie swojej obecności na morzu, stwarza ciekawą okazję dla Rosji, która z kolei pragnie mieć bazę pozwalającą na dostęp do Oceanu Indyjskiego. Umowa o współpracy tych dwóch krajów może więc być typową sytuacją win-win. Pierwsze przymiarki w tym kierunku czyniono już w 2022 roku, jednak nic z tego wówczas nie wyszło, bo Rosja była zajęta zupełnie gdzie indziej.

Teraz, w obliczu zakończenia wojny, można było wrócić do tematu. Admirał Władimir Worobjew, zastępca dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej, udał się do Etiopii, by omówić szczegóły współpracy. Ma ona polegać między innymi na szkoleniach i „budowie potencjału”.

Tagi: Rosja, Etiopia, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 April

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521