TYP: a1

Zapraszamy na spotkanie z... Leonidem Teligą

wtorek, 23 lipca 2013
Informacja prasowa
Zorganizowana w Gdyni, przez Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, wystawa poświęcona Leonidowi Telidze wzbogaciła się o nowy element. Teraz, oprócz jachtu słynnego żeglarza „OPTY” i kolekcji zdjęć, obejrzeć można film o legendarnym żeglarzu i jego wyprawie!

Przypomnijmy. W tym roku wypada 44 rocznica zamknięcia wokółziemskiej pętli przez Leonida Teligę w jego pierwszym, polskim, samotnym rejsie dookoła świata.

18 czerwca, na terenie Basenu Żeglarskiego w Gdyni, w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf, którego Teliga był niegdyś członkiem, POZŻ udostępnił do zwiedzania jacht „OPTY”, na którym opłynął on samotnie świat. Można go tam oglądać, tak wyeksponowanego, po raz pierwszy od blisko trzydziestu lat.

Obok „OPTY” umieściliśmy wystawę zdjęć autorstwa budowniczego jachtu Macieja Dowhyluka oraz fotografie ukazujące wnętrze jednostki, gdyż ze względu na bezpieczeństwo zabytku, nie wolno wchodzić do jego środka.

Teraz, dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej i Agencji „Dobre Wiatry” Andrzeja Minkiewicza, ekspozycja stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Dzisiaj – 23 lipca o godz. 12, w sali konferencyjnej obok hangaru, rozpoczęły się darmowe pokazy znakomitego filmu dokumentalnego poświęconego Telidze „Sprawdzić siebie” w reżyserii Jerzego Szotkowskiego. Obraz powstał tuż po zakończeniu przez legendarnego żeglarza samotnego rejsu dookoła świata. Opowiada o nim sam Teliga. Film to także okazja do zobaczenia jachtu „Opty” w ruchu na morzu.

Pokazy odbywać się będą codziennie o godz. 12 i 16. Film trwa niecałe 50 minut. Zapraszamy serdecznie! Cała wystawa czynna jest codziennie, w godz. 10-18, do 15 października. Wstęp wolny.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001