TYP: a1

Zapraszamy na spotkanie z... Leonidem Teligą

wtorek, 23 lipca 2013
Informacja prasowa
Zorganizowana w Gdyni, przez Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, wystawa poświęcona Leonidowi Telidze wzbogaciła się o nowy element. Teraz, oprócz jachtu słynnego żeglarza „OPTY” i kolekcji zdjęć, obejrzeć można film o legendarnym żeglarzu i jego wyprawie!

Przypomnijmy. W tym roku wypada 44 rocznica zamknięcia wokółziemskiej pętli przez Leonida Teligę w jego pierwszym, polskim, samotnym rejsie dookoła świata.

18 czerwca, na terenie Basenu Żeglarskiego w Gdyni, w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf, którego Teliga był niegdyś członkiem, POZŻ udostępnił do zwiedzania jacht „OPTY”, na którym opłynął on samotnie świat. Można go tam oglądać, tak wyeksponowanego, po raz pierwszy od blisko trzydziestu lat.

Obok „OPTY” umieściliśmy wystawę zdjęć autorstwa budowniczego jachtu Macieja Dowhyluka oraz fotografie ukazujące wnętrze jednostki, gdyż ze względu na bezpieczeństwo zabytku, nie wolno wchodzić do jego środka.

Teraz, dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej i Agencji „Dobre Wiatry” Andrzeja Minkiewicza, ekspozycja stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Dzisiaj – 23 lipca o godz. 12, w sali konferencyjnej obok hangaru, rozpoczęły się darmowe pokazy znakomitego filmu dokumentalnego poświęconego Telidze „Sprawdzić siebie” w reżyserii Jerzego Szotkowskiego. Obraz powstał tuż po zakończeniu przez legendarnego żeglarza samotnego rejsu dookoła świata. Opowiada o nim sam Teliga. Film to także okazja do zobaczenia jachtu „Opty” w ruchu na morzu.

Pokazy odbywać się będą codziennie o godz. 12 i 16. Film trwa niecałe 50 minut. Zapraszamy serdecznie! Cała wystawa czynna jest codziennie, w godz. 10-18, do 15 października. Wstęp wolny.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953