TYP: a1

Hiszpański okręt z bronią dla Ukrainy płynie do Polski

sobota, 23 kwietnia 2022
Z mediów

Statek hiszpańskiej marynarki wojennej płynie do Polski. Na pokładzie ma ok. 200 ton ciężkiego sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

 

Transport jest wynikiem czwartkowej rozmowy premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie. Podczas spotkania padła deklaracja wysłania dla Ukrainy militarnego wyposażenia. Już dzień okręt Ysabel z militarnym transportem ruszył w drogę. Na jego pokładzie do Ukrainy podróżuje też grupa ekspertów, którzy będą współpracować z Czerwonym Krzyżem.

 

Okręt Ysabel został zakupiony w 2020 roku przez hiszpańskie ministerstwo obrony za 7,5 miliona euro. Ma 149 metrów długości i sześć pokładów, o łącznej powierzchni 4793 metrów, na których pomieścić możne nawet 1200 pojazdów wojskowych i czołgów bojowych.

Tagi: Ukraina, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912