TYP: a1

Hiszpański okręt z bronią dla Ukrainy płynie do Polski

sobota, 23 kwietnia 2022
Z mediów

Statek hiszpańskiej marynarki wojennej płynie do Polski. Na pokładzie ma ok. 200 ton ciężkiego sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

 

Transport jest wynikiem czwartkowej rozmowy premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie. Podczas spotkania padła deklaracja wysłania dla Ukrainy militarnego wyposażenia. Już dzień okręt Ysabel z militarnym transportem ruszył w drogę. Na jego pokładzie do Ukrainy podróżuje też grupa ekspertów, którzy będą współpracować z Czerwonym Krzyżem.

 

Okręt Ysabel został zakupiony w 2020 roku przez hiszpańskie ministerstwo obrony za 7,5 miliona euro. Ma 149 metrów długości i sześć pokładów, o łącznej powierzchni 4793 metrów, na których pomieścić możne nawet 1200 pojazdów wojskowych i czołgów bojowych.

Tagi: Ukraina, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 June

Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" na Florydzie zakończyli rejs przez Atlantyk.
poniedziałek, 8 czerwca 1992
W Dartmouth na "Express Crusader" kończy rejs Naomi James; był to pierwszy kobiecy i samotny rejs trasą wokół trzech przylądków.
czwartek, 8 czerwca 1978
Z Górek Zachodnich wyruszył, z zamiarem opłynięcia Islandii, s/y "Euros" z Kapitanem Wojciechem Orszulokiem; powrócił do Górek w dniu 13.08.1968 r. po przebyciu 4500 Mm.
sobota, 8 czerwca 1968
W stoczni J. C. Tecklenborg w Geestemünde schodzi na wodę "Potosi" budowany dla F. Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej.
sobota, 8 czerwca 1895