TYP: a1

Hiszpański okręt z bronią dla Ukrainy płynie do Polski

sobota, 23 kwietnia 2022
Z mediów

Statek hiszpańskiej marynarki wojennej płynie do Polski. Na pokładzie ma ok. 200 ton ciężkiego sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

 

Transport jest wynikiem czwartkowej rozmowy premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie. Podczas spotkania padła deklaracja wysłania dla Ukrainy militarnego wyposażenia. Już dzień okręt Ysabel z militarnym transportem ruszył w drogę. Na jego pokładzie do Ukrainy podróżuje też grupa ekspertów, którzy będą współpracować z Czerwonym Krzyżem.

 

Okręt Ysabel został zakupiony w 2020 roku przez hiszpańskie ministerstwo obrony za 7,5 miliona euro. Ma 149 metrów długości i sześć pokładów, o łącznej powierzchni 4793 metrów, na których pomieścić możne nawet 1200 pojazdów wojskowych i czołgów bojowych.

Tagi: Ukraina, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 August

Zmarł wybitny żeglarz regatowy Roman Szadziewski; największe sukcesy sportowe odnosił w klasie "Latający Holender"
niedziela, 18 sierpnia 2002
Zakończenie w Melbourne wokółziemskiego rejsu non-stop niepełnosprawnego Vinny Lauwersa na jachcie "Vision Quest"
piątek, 18 sierpnia 2000
Wyruszył w pierwszy powojenny samotny rejs Bolesław Kowalski na "Sawie"; po 5 dniach żeglugi i przebyciu około 500 mil jacht powrócił do Gdyni
niedziela, 18 sierpnia 1963
Na jachcie "Stormway" zakończył okołoziemski rejs Alfred Petersen, przebywający trasę z Nowego Jorku, poprzez Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Morze Czerwone do portu wyjścia
poniedziałek, 18 sierpnia 1952
W Poznaniu powstaje Yacht Klub Poznański, który później zmienił nazwę na Jacht Klub Wielkopolski
piątek, 18 sierpnia 1933