TYP: a1

Aktywiści próbowali zablokować tankowiec z rosyjskim paliwem

poniedziałek, 25 kwietnia 2022
Z mediów/PAP

Trzej aktywiści z organizacji Greenpeace oraz Extinction Rebellion próbowali w poniedziałek zablokować tankowiec z rosyjskim paliwem, który próbował wpłynąć terminalu koncernu Esso w Tolvsrod, 70 km na południe od Oslo.

 

Aktywiści próbowali uniemożliwić statkowi nawigację używając pontonów i kajaków i prykuwając się do tankowca łańcuchami. Domagali się przy tym, żeby odmówiono rozładunku tankowca i żeby Norwegia przestała importować rosyjską ropę. Tankowiec Ust Luga, który próbowali zablokować aktywiści, jak twierdzi Greenpeace miał przewozić 95 tys. ton paliwa lotniczego do silników odrzutowych. Paliwo pochodzi z koncernu Novatek, należącego do oligarchy Leonida Michelsona. Michelson jest na liście osób fizycznych objętych sankcjami krajów zachodnich.

Koncern Esso, nabywca paliwa twierdzi, że transakcja na dostawę została zawarta na długo przed atakiem Rosji na Ukrainę i nie podpisano umów na kolejne dostawy rosyjskich surowców.

Jak przekazała norweska policja, aktywiści zostali zatrzymani w związku z przekroczeniem strefy bezpieczeństwa, jaka znajduje się wokół terminalu naftowego i rafinerii.


 

Tagi: Greenpeace, tankowiec, Norwegia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492