TYP: a1

Duńska kupa w Bałtyku?

wtorek, 26 maja 2020
Anna Ciężadło

Nasze morze to dość szczególny akwen – głównie ze względu na fakt, że otaczają go uprzemysłowione kraje, w dodatku obdarzone całkiem sporymi rzekami. Wszystko to sprawia, że jest tam dość tłoczno i niezbyt czysto. 

A niedługo może być jeszcze ciekawiej... 


Co tam słychać w państwie duńskim?

Ostatnio słychać było głównie protesty – i całe szczęście. Oburzeni obywatele Danii oraz Szwecji próbowali bowiem (chociaż nie do końca skutecznie) wybić rządzącym z głów pewien sprytny plan. 

W wielkim skrócie polegał on na... zrzuceniu ścieków do Bałtyku, a dokładnie – do cieśniny Sund. Taka akcja jest ponoć niezbędna w związku z planowaną w Kopenhadze inwestycją. W jednej z dzielnic (konkretnie – w Nordhavn) ma niedługo powstać kompleks mieszkaniowy i władze Kopenhagi doszły do wniosku, że budowa zupełnie się nie uda, jeżeli wcześniej miasto nie dokona zrzutu 290 tys. metrów sześciennych ścieków z systemu kanalizacyjnego wprost do Bałtyku. 

Operację miało przeprowadzić przedsiębiorstwo Hofor. Zgodnie z planem, akcja miała rozpocząć się w ubiegłą niedzielę (24 maja) i potrwać pięć dni. Początkowo protesty sprawiły, że przesunięto ją o jeden dzień, a następnie – o kilka miesięcy. 


Jak my możemy to oni też?

Niezależnie od terminu, pomysł jest, delikatnie mówiąc, kontrowersyjny. Ekolodzy alarmują, że taka ilość nieczystości będzie miała katastrofalne skutki dla bałtyckiego ekosystemu; doprowadzi bowiem do gwałtownego zakwitu sinic, które po takim zastrzyku substancji odżywczych znów zaczną mnożyć się jak szalone. Nie wspominając już o zanieczyszczeniu bałtyckich plaż oraz stworzeniu mało przyjemnego precedensu – w końcu skoro jedno państwo może sobie beztrosko (i tanio!) zrzucić ścieki, to czemu inne miałyby się od tego powstrzymać?

I owszem, pamiętamy – ostatnim razem to władze naszej stolicy doprowadziły do podobnej sytuacji; kupa wlewała się do Bałtyku tygodniami i też nie było wesoło. Czym innym jest jednak awaria (fakt, że spowodowana niefrasobliwością lokalnych włodarzy, którzy najwyraźniej zajęci byli bardziej palącymi kwestiami), a czym innym – celowe zrzucenie ścieków do morza. 


I na czym stanęło?

Na razie mamy pat, z lekką tendencją do mata. Co prawda władze Kopenhagi porzuciły swój wspaniały pomysł, ale tylko do jesieni. Duńska minister środowiska, pani Lea Wermelin, skrytykowała ich postawę. Jednocześnie zaapelowała o poszukanie rozwiązania nieco bardziej przyjaznego dla środowiska naturalnego, ale też podkreśliła, że ostateczna decyzja należy do lokalnych włodarzy. Inna Skandynawka – pani minister środowiska i klimatu Szwecji Isabella Loevin mocno zirytowała się nie tylko samym pomysłem, ale i faktem, że jej kraj (było, nie było – sąsiad) nie został o nim poinformowany, a sprawę nagłośniono oddolnie, wskutek protestów społecznych.

Jak to się skończy? Czy plan Duńczyków rzeczywiście zostanie wprowadzony w życie jesienią? Oby nie; miejmy nadzieję, że władzom Kopenhagi uda się znaleźć jakieś inne wyjście, a lokalnym ekologom nie zabraknie determinacji, by przekonać ich, że Bałtyk to nie jest wielkie szambo. Na razie. 

 

 

Tagi: Bałtyk, ścieki, Dania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872