TYP: a1

Tysiąc jednostek skorzystało w pierwszym tygodniu funkcjonowania Guzianki II

poniedziałek, 6 lipca 2020
Z mediów/Wody Polskie

Ponad tysiąc jednostek udało się przeprawić przez pierwszy tydzień funkcjonowania nowej śluzy Guzianka II. W piątek 3 lipca oficjalnie otwarto śluzę oddaną do użytku 25 czerwca.


 

Nowa śluza może pomieścić w dwóch rzędach 10 jachtów dużych i średnich lub 12 średnich i małych. Zapewnia możliwość komunikacji pomiędzy jeziorami, których poziom zwierciadła wody różni się o ok. 2 m. Długość śluzy wynosi 50 m, szerokość komory śluzy to 7,5 m, minimalna głębokość to 2 m. Czas śluzowania wynosi 8 minut.

Budowa nowej śluzy Guzianka II rozpoczęła się w październiku 2018 r. i kosztowała ponad 30 mln zł - z tego środki UE stanowiły ponad 16 mln zł, środki budżetu państwa - ponad 3 mln zł, a pozostałe pieniądze to wkład własny Wód Polskich.

W tym sezonie będą działały obie śluzy, stara i nowa. Przez tzw. starą śluzę Guzianka przeprawiać się będą statki białej floty, przez nową śluzę - jednostki prywatne. W przyszłości planowany jest remont „starej Guzianki”.

W tym sezonie żeglugowym wszystkich użytkowników śródlądowych dróg wodnych obowiązuje zwolnienie z opłat za korzystanie ze śluz i odcinków śródlądowych dróg wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa.


 

Tagi: Guzianka II, Mazury, śluza
TYP: a3
0 0
Komentarze