TYP: a1

Warmińsko-mazurskie. 850 tys. zł na ratownictwo wodne

poniedziałek, 13 marca 2017
Redakcja/MF

850 tys. zł dotacji na ratownictwo wodne przyznał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Pieniądze otrzyma sześć organizacji, które zajmują się bezpieczeństwem nad wodami.

[t]Jezioro Bełdany[/t] [s]Fot.  Albertyanks Albert Jankowski, Wikipedia[/s]

Głównym kryterium konkursu była techniczna możliwość jak najszybszego udzielania pomocy. W ratownictwie wodnym największe znaczenie ma bowiem przede wszystkim czas podjęcia interwencji, w tym sposób odbioru informacji o zagrożeniu, zadysponowania ratowników i dotarcia na miejsce zdarzenia.

Najwyższą dotację - 490 tys. zł - otrzyma Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (MOPR) z siedzibą w Giżycku. Po 100 tys. zł przyznano Mazurskiej Służbie Ratowniczej z Okartowa, która strzeże bezpieczeństwa na największym polskim jeziorze - Śniardwy, oraz Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu woj. warmińsko-mazurskiego z Olsztyna. Dotacje dostaną też: Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (80 tys. zł), Jednostka Ratownictwa Wodnego OSP w Szeligach (70 tys. zł) i olsztyński oddział Ratownictwa Wodnego Rzeczypospolitej (10 tys. zł).

Podział środków odbył się w ramach konkursu ofert przeprowadzonego przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego W-M UW na realizację zadania publicznego w zakresie ratownictwa wodnego i ochrony ludności pn. :” Zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2017 r.”

Jak powiedział w rozmowie z PAP prezes MOPR w Giżycku Zbigniew Kurowicki dotacja od wojewody nie jest wystarczająca do spięcia rocznego budżetu, który sięga 1,2-1,5 mln zł. Dlatego organizacja zamierza zwrócić się w czerwcu do wojewody o zwiększenie dofinansowania (takie dofinansowanie przyznano MOPR w roku ubiegłym). Aby zapewnić sobie całoroczne funkcjonowanie MOPR wystąpił też o dotację do urzędu marszałkowskiego. Organizacja od lat zawiera też umowy ze sponsorami i zarabia na swoją działalność, zabezpieczając regaty i inne imprezy na wodzie, a także pobierając opłaty za tzw. akcje techniczne (w sytuacjach, gdy nie jest zagrożone zdrowie i życie ludzi - np. wyciąganie jachtów, które z powodu braku umiejętności żeglarskich załogi osiadły na mieliźnie).

MOPR przez cały rok, całodobowo strzeże bezpieczeństwa na Szlaku Wielkich Jezior. Ratownicy mają pod nadzorem obszar wodny o łącznej pow. 420 km kw. MOPR ma bazę w Giżycku oraz stacje ratownicze w Harszu, Mikołajkach i Piszu. W 2016 roku ratownicy z tej organizacji podjęli ponad 500 akcji i udzielili pomocy ok. 850 osobom, z których blisko 100 wymagało hospitalizacji.

 

Tagi: dotacja, ratownictwo wodne, MOPR, Mazury
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946