TYP: a1

Raj dla wodniaków

wtorek, 26 lipca 2011

Fot. Jerzy Strzelecki
Fragment międzynarodowego szlaku wodnego E-70, będącego jednym z europejskich szlaków komunikacyjnych wschód-zachód, przebiega przez Polskę. Droga wodna łączy Antwerpię w Belgii z Kłajpedą na Litwie. W naszym kraju przebiega przez Odrę, Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski, Brdę, Wisłę, Nogat, Zalew Wiślany do granicy z Rosją.


Posiadająca duże walory turystyczne trasa jest w całości spławna, jednak słabo wyposażona w infrastrukturę żeglarską i turystyczną. Ma się to jednak zmienić. Przedstawiciele pięciu województw (lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) zawarli porozumienie, które zakłada wspólne działania na rzecz rewitalizacji trasy. W planach jest m. in. pogłębienie odcinków części rzek i naprawa poprzecznych tam regulujących nurt. Na szlaku powstaną nowe mariny, zostanie on też przystosowany do żeglugi nocnej.

Zgodnie z założeniami szlak ma przyciągnąć kajakarzy, żeglarzy i amatorów barek turystycznych nie tylko z Polski, ale też z innych krajów. Zanim jednak trasa stanie się turystyczną perełką minie kilka lat. Modernizacja ma się zakończyć w 2020 roku. Wartość inwestycji jest szacowana na 6 mld zł.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912