TYP: a1

Raj dla wodniaków

wtorek, 26 lipca 2011

Fot. Jerzy Strzelecki
Fragment międzynarodowego szlaku wodnego E-70, będącego jednym z europejskich szlaków komunikacyjnych wschód-zachód, przebiega przez Polskę. Droga wodna łączy Antwerpię w Belgii z Kłajpedą na Litwie. W naszym kraju przebiega przez Odrę, Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski, Brdę, Wisłę, Nogat, Zalew Wiślany do granicy z Rosją.


Posiadająca duże walory turystyczne trasa jest w całości spławna, jednak słabo wyposażona w infrastrukturę żeglarską i turystyczną. Ma się to jednak zmienić. Przedstawiciele pięciu województw (lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) zawarli porozumienie, które zakłada wspólne działania na rzecz rewitalizacji trasy. W planach jest m. in. pogłębienie odcinków części rzek i naprawa poprzecznych tam regulujących nurt. Na szlaku powstaną nowe mariny, zostanie on też przystosowany do żeglugi nocnej.

Zgodnie z założeniami szlak ma przyciągnąć kajakarzy, żeglarzy i amatorów barek turystycznych nie tylko z Polski, ale też z innych krajów. Zanim jednak trasa stanie się turystyczną perełką minie kilka lat. Modernizacja ma się zakończyć w 2020 roku. Wartość inwestycji jest szacowana na 6 mld zł.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972