TYP: a1

Raj dla wodniaków

wtorek, 26 lipca 2011

Fot. Jerzy Strzelecki
Fragment międzynarodowego szlaku wodnego E-70, będącego jednym z europejskich szlaków komunikacyjnych wschód-zachód, przebiega przez Polskę. Droga wodna łączy Antwerpię w Belgii z Kłajpedą na Litwie. W naszym kraju przebiega przez Odrę, Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski, Brdę, Wisłę, Nogat, Zalew Wiślany do granicy z Rosją.


Posiadająca duże walory turystyczne trasa jest w całości spławna, jednak słabo wyposażona w infrastrukturę żeglarską i turystyczną. Ma się to jednak zmienić. Przedstawiciele pięciu województw (lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) zawarli porozumienie, które zakłada wspólne działania na rzecz rewitalizacji trasy. W planach jest m. in. pogłębienie odcinków części rzek i naprawa poprzecznych tam regulujących nurt. Na szlaku powstaną nowe mariny, zostanie on też przystosowany do żeglugi nocnej.

Zgodnie z założeniami szlak ma przyciągnąć kajakarzy, żeglarzy i amatorów barek turystycznych nie tylko z Polski, ale też z innych krajów. Zanim jednak trasa stanie się turystyczną perełką minie kilka lat. Modernizacja ma się zakończyć w 2020 roku. Wartość inwestycji jest szacowana na 6 mld zł.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933