TYP: a1

Raj dla wodniaków

wtorek, 26 lipca 2011

Fot. Jerzy Strzelecki
Fragment międzynarodowego szlaku wodnego E-70, będącego jednym z europejskich szlaków komunikacyjnych wschód-zachód, przebiega przez Polskę. Droga wodna łączy Antwerpię w Belgii z Kłajpedą na Litwie. W naszym kraju przebiega przez Odrę, Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski, Brdę, Wisłę, Nogat, Zalew Wiślany do granicy z Rosją.


Posiadająca duże walory turystyczne trasa jest w całości spławna, jednak słabo wyposażona w infrastrukturę żeglarską i turystyczną. Ma się to jednak zmienić. Przedstawiciele pięciu województw (lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) zawarli porozumienie, które zakłada wspólne działania na rzecz rewitalizacji trasy. W planach jest m. in. pogłębienie odcinków części rzek i naprawa poprzecznych tam regulujących nurt. Na szlaku powstaną nowe mariny, zostanie on też przystosowany do żeglugi nocnej.

Zgodnie z założeniami szlak ma przyciągnąć kajakarzy, żeglarzy i amatorów barek turystycznych nie tylko z Polski, ale też z innych krajów. Zanim jednak trasa stanie się turystyczną perełką minie kilka lat. Modernizacja ma się zakończyć w 2020 roku. Wartość inwestycji jest szacowana na 6 mld zł.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 November

Zmarła Danuta Zjawińska - od 1948 r. pracownik, a później kierowniczka biura PZŻ w Warszawie. W latach odrodzenia polskiego żeglarstwa po 1956 r. należała do animatorów polskiego żeglarstwa. Była kimś zaufanym i serdecznie bliskim, nie odmawiając pomocy p
niedziela, 25 listopada 1990
W Szczecinie umiera Konstanty Maciejewicz, pochowany na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.
sobota, 25 listopada 1972
Zakończyła swój samotny rejs (przejście kobiece przejście Atlantyku) Ann Davison na jachcie "Felicity Ann", angielska dziennikarka. Żeglowała z angielskiego Plymouth, poprzez Wyspy Kanaryjskie, Antiguę do Nowego Jorku.
środa, 25 listopada 1953
Do San Lucar dopływa statek Krzysztofa Kolumba wracając z ostatniej wyprawy do Ameryki.
poniedziałek, 25 listopada 1504