TYP: a1

Raj dla wodniaków

wtorek, 26 lipca 2011

Fot. Jerzy Strzelecki
Fragment międzynarodowego szlaku wodnego E-70, będącego jednym z europejskich szlaków komunikacyjnych wschód-zachód, przebiega przez Polskę. Droga wodna łączy Antwerpię w Belgii z Kłajpedą na Litwie. W naszym kraju przebiega przez Odrę, Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski, Brdę, Wisłę, Nogat, Zalew Wiślany do granicy z Rosją.


Posiadająca duże walory turystyczne trasa jest w całości spławna, jednak słabo wyposażona w infrastrukturę żeglarską i turystyczną. Ma się to jednak zmienić. Przedstawiciele pięciu województw (lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) zawarli porozumienie, które zakłada wspólne działania na rzecz rewitalizacji trasy. W planach jest m. in. pogłębienie odcinków części rzek i naprawa poprzecznych tam regulujących nurt. Na szlaku powstaną nowe mariny, zostanie on też przystosowany do żeglugi nocnej.

Zgodnie z założeniami szlak ma przyciągnąć kajakarzy, żeglarzy i amatorów barek turystycznych nie tylko z Polski, ale też z innych krajów. Zanim jednak trasa stanie się turystyczną perełką minie kilka lat. Modernizacja ma się zakończyć w 2020 roku. Wartość inwestycji jest szacowana na 6 mld zł.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492