TYP: a1

Co dalej z kanałem Dunaj-Odra?

wtorek, 12 kwietnia 2011
Weronika Morys

Początek Kanału Gliwickiego na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu. Fot. Jaroslav Kubec
Kanał Odra-Dunaj-Łaba to planowana droga wodna mająca połączyć wymienione rzeki. Korytarz ma mieć około 550 km i przebiegać przez trzy państwa – Polskę, Czechy oraz Austrię lub Słowację. Wodny korytarz w ciągu Odra-Dunaj ma się rozpoczynać w okolicach Gliwic, gdzie będzie się łączył z kanałem Gliwickim. Koncepcja budowy wodnego korytarza Odra-Dunaj-Łaba bądź Odra-Dunaj istnieje już od lat, jak dotąd nie udało się jednak doprowadzić do jej realizacji.


Najtrudniejsze obecnie do rozwiązania problemy są związane z użeglowieniem dolnego odcinka Morawy, który ma się łączyć z Dunajem oraz z budową stopnia wodnego w okolicach Bratysławy. Rzeka Morawa, płynąca na granicy Słowacji i Austrii, ma status obszaru chronionego i ekolodzy z obu państw nie chcą słyszeć o budowie urządzeń hydrotechnicznych w jej biegu. Rozwiązaniem byłoby spiętrzenie Dunaju poniżej ujścia Morawy, za pomocą stopnia wodnego, który miałby powstać pod Bratysławą. Na to jednak nie zgadzają się Austriacy argumentując, że zagroziłaby to przyrodzie parku narodowego Donauauen (Dunajskie Łęgi). Jak dotąd nie udało się znaleźć satysfakcjonującego wszystkich rozwiązania i projekt utknął w martwym punkcie.

Alternatywą jest budowa kanału z pominięciem Morawy, poprzez słowacką rzekę Wag. Projekt użeglowienia Wagu na tym odcinku jest konsekwentnie realizowany, a co kilka lat oddawany jest do użytku nowy stopień wodny. Niektórzy specjaliści uważają, że korzystniejsze byłoby skupienie się na Wagu i inwestowanie w alternatywny odcinek kanału, niż rozpoczynanie wszystkiego od zera na Morawie.

Ujście Morawy do Dunaju:


Wyświetl większą mapę


Więcej informacji: www.porteuropa.eu.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932