TYP: a1

Klub żeglarski z Suwałk buduje kecz bermudzki

sobota, 15 stycznia 2011
Weronika Morys
Pomysł budowy keczu powstał w Klubie Żeglarskim “Kamena” już wiele lat temu, jednak na przeszkodzie stały przede wszystkim kwestie finansowe i inne, pilniejsze, inwestycje - między innymi budowa nowej przystani nad jeziorem Wigry. Po zakończeniu budowy, które jest planowane jeszcze przed sezonem żeglarskim, kecz będzie największą łódką na Wigrach.

Dzięki pomocy Suwalskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego klub pozyskał w 2009 roku kadłub szalupy morskiej, na której był zbudowany jacht motorowy. Jacht należało najpierw zdemontować, ponieważ był w bardzo złym stanie, jednak na szczęście kadłub - poza niewielkimi uszkodzeniami - był cały. Po umyciu wnętrza z olejów, smarów i nieczystości kadłub czekał rok na dalsze prace remontowe.
Jesienią 2010 roku zaczęto przygotowywać kadłub do malowania. Cały kadłub szalupy został wyszlifowany, a pozostałości starej farby usunięte. Został wykonany nowy wózek z łożem, na którym mogła być umieszczona szalupa i tak przygotowany kadłub znalazł się w części szkutniczej hangaru. Tutaj wszystkie otwory i pęknięcia zostały zalaminowane, a cały kadłub wyszlifowany i przygotowany do położenia farby podkładowej. Zanim kadłub został pomalowany trzeba było też wykonać skrzynię mieczową, która została wklejona w kadłub szalupy.
W końcu nadszedł czas na malowanie. Położono dwie wartwy farby podkladowej, a następnie warstwa farby nawierzchniowej. O dalszych postępach prac będzie można przeczytać na bieżąco na stronie internetowej klubu www.kamena-wigry.pl.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 August

Do Gdańska wpłynęła "Antica" z Jerzym Wąsowiczem i Andrzejem Sochajem po 6. latach żeglugi po różnych morzach świata. Żeglarze przebyli około 60 000 Mm, odwiedzając porty 38 krajów na wszystkich kontynentach
niedziela, 3 sierpnia 1997
Rozpoczęła się pierwsza edycja Mazurskiej Operacji Żagiel
piątek, 3 sierpnia 1979
W Anglii zmarł Joseph Conrad (Józef Korzeniowski), nasłynniejszy pisarz marynista
niedziela, 3 sierpnia 1924
W Kadyksie rozpoczął rejs Krzysztof Kolumb na czele eskadry trzech statków ("Santa Maria", "Nina", "Pinta") zakończony odkryciem nowego lądu; po trzech miesiącach żeglarze dotarli na Bahamy, w przekonaniu, że dotarli do Indii Zachodnich
sobota, 3 sierpnia 1492