TYP: a1

Klub żeglarski z Suwałk buduje kecz bermudzki

sobota, 15 stycznia 2011
Weronika Morys
Pomysł budowy keczu powstał w Klubie Żeglarskim “Kamena” już wiele lat temu, jednak na przeszkodzie stały przede wszystkim kwestie finansowe i inne, pilniejsze, inwestycje - między innymi budowa nowej przystani nad jeziorem Wigry. Po zakończeniu budowy, które jest planowane jeszcze przed sezonem żeglarskim, kecz będzie największą łódką na Wigrach.

Dzięki pomocy Suwalskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego klub pozyskał w 2009 roku kadłub szalupy morskiej, na której był zbudowany jacht motorowy. Jacht należało najpierw zdemontować, ponieważ był w bardzo złym stanie, jednak na szczęście kadłub - poza niewielkimi uszkodzeniami - był cały. Po umyciu wnętrza z olejów, smarów i nieczystości kadłub czekał rok na dalsze prace remontowe.
Jesienią 2010 roku zaczęto przygotowywać kadłub do malowania. Cały kadłub szalupy został wyszlifowany, a pozostałości starej farby usunięte. Został wykonany nowy wózek z łożem, na którym mogła być umieszczona szalupa i tak przygotowany kadłub znalazł się w części szkutniczej hangaru. Tutaj wszystkie otwory i pęknięcia zostały zalaminowane, a cały kadłub wyszlifowany i przygotowany do położenia farby podkładowej. Zanim kadłub został pomalowany trzeba było też wykonać skrzynię mieczową, która została wklejona w kadłub szalupy.
W końcu nadszedł czas na malowanie. Położono dwie wartwy farby podkladowej, a następnie warstwa farby nawierzchniowej. O dalszych postępach prac będzie można przeczytać na bieżąco na stronie internetowej klubu www.kamena-wigry.pl.

TYP: a3
0 0
Komentarze