TYP: a1

Odkryj podwodny świat Wigier bez wchodzenia do wody

piątek, 17 września 2010
Weronika Morys
Wigry14 września pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego oraz zaproszeni goście mogli obserwować podwodną faunę i florę z pokładu pierwszej w Europie Środkowej łodzi z przeszklonym dnem. Jednostka zostanie udostępniona uczniom, studentom i turystom wiosną przyszłego roku.

W dnie łodzi o nazwie Leptodora 2 znajdują się trzy okrągłe okna z pancernego szkła, przez które widać wszystko, co znajduje się pod wodą. Jednostka ma siedem metrów długości i zabiera na pokład 10 osób. Widoczność z łodzi sięga od 2 do 4 metrów w głąb. Najciekawszych obserwacji można dokonać w pobliżu brzegu, gdzie występuje dużo roślinności. Dzięki podświetlanym oknom wodne głębiny można podziwiać również nocą.

Wigierski Park Narodowy otrzymał 150 tysięcy złotych na zakup łodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku w ramach projektu "Wodne ścieżki edukacyjne". Cały projekt ma wartość ćwierć miliona złotych i obejmuje również działania edukacyjne oraz opracowanie zajęć dla młodzieży.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 January

Zmarł Tadeusz Borysewicz - oficer Marynarki Wojennej, dowódca ORP "Jaskółka" walczący w obronie Helu, po wojnie - brał udział w odbudowie basenu jachtowego w Gdyni, ratowaniu sprzętu żeglarskiego, organizacji jacht klubu. Współorganizator i redaktor czaso
środa, 17 stycznia 1973