TYP: a1

Sylwetki piratów - Stede Bonnet

poniedziałek, 28 lutego 2011
Weronika Morys
BonnetŻyjący na przełomie XVII i XVIII wieku Stede Bonnet był nietypowym piratem, który w ogóle nie znał się na żeglowaniu, ale za to był dżentelmenem posiadającym nienaganne maniery. Zanim rozpoczął karierę piracką, prowadził życie emerytowanego oficera i właściciela plantacji na Barbados.

Według legendy Bonnet został piratem, żeby uciec od wiecznie zrzędzącej żony. Kiedy pewnego dnia miarka się przebrała, kupił w najbliższym porcie jacht, który nazwał “Revenge”, zwerbował załogę i wyruszył w morze. Piratom udało się złupić kilka mniejszych statków kupieckich, jednak brak wyszkolenia i morskiego obycia Bonneta rzucał się w oczy i wkrótce załoga przestała szanować swojego kapitana.

Po kilkunastu dniach żeglugi Bonnet spotkał na swojej drodze słynnego Czarnobrodego. Ten początkowo zaproponował mu wspólne działanie. Kiedy jednak przekonał się o jego niekompetencji odebrał mu dowodzenie na “Revange” i zaprosił na swój statek jako "gościa". Członków załogi Czarnobrodego fascynował pewien nietypowy nawyk Bonneta... czytanie książek.

Po pewnym czasie Bonnet udał się do Bath w Północnej Karolinie z prośbą o amnestię, po obietnicy Czarnobrodego, że ten zwróci mu dowodzenie na “Revenge”. Udało mu się uzyskać list kaperski, jednak kiedy wrócił do swojego statku, znalazł go porzuconego na mieliźnie i ograbionego ze wszystkich łupów. Bonnetowi nigdy nie udało się zemścić na Czarnobrodym za ten czyn.

Zniechęcony poszukiwaniami Czarnobrodego Stede Bonnet z powrotem wkroczył na piracką drogę atakując kilka okrętów w pobliżu Charlestown. Nie wiedział jednak, że na tym obszarze istniała szeroko zakrojona obława na piratów. Bonnet został schwytany i postawiony przed sądem, a następnie powieszony wraz z 30 członkami załogi.

Bonnet
Piracka flaga Bonneta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 August

Wystartowała kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; regaty wygrał amerykański jacht "Weatherly" ze skipperem Busem Masbacherem
środa, 15 sierpnia 1962
Odbyły się pierwsze regaty Fastnet na trasie ze startem w Cowes, dookoła Fastnet i metą w Plymouth; regaty wygrał jacht "Jolie Brise"
sobota, 15 sierpnia 1925
Umiera Gustaf Erikson, mieszkaniec Atlantydów, armator ostatnich żaglowców używanych do przewozu różnych ładunków masowych
piątek, 15 sierpnia 1947
Utworzenie w Warszawie Warszawskiego Rzecznego Jacht Klubu
czwartek, 15 sierpnia 1872