TYP: a1

Sylwetki piratów - Stede Bonnet

poniedziałek, 28 lutego 2011
Weronika Morys
BonnetŻyjący na przełomie XVII i XVIII wieku Stede Bonnet był nietypowym piratem, który w ogóle nie znał się na żeglowaniu, ale za to był dżentelmenem posiadającym nienaganne maniery. Zanim rozpoczął karierę piracką, prowadził życie emerytowanego oficera i właściciela plantacji na Barbados.

Według legendy Bonnet został piratem, żeby uciec od wiecznie zrzędzącej żony. Kiedy pewnego dnia miarka się przebrała, kupił w najbliższym porcie jacht, który nazwał “Revenge”, zwerbował załogę i wyruszył w morze. Piratom udało się złupić kilka mniejszych statków kupieckich, jednak brak wyszkolenia i morskiego obycia Bonneta rzucał się w oczy i wkrótce załoga przestała szanować swojego kapitana.

Po kilkunastu dniach żeglugi Bonnet spotkał na swojej drodze słynnego Czarnobrodego. Ten początkowo zaproponował mu wspólne działanie. Kiedy jednak przekonał się o jego niekompetencji odebrał mu dowodzenie na “Revange” i zaprosił na swój statek jako "gościa". Członków załogi Czarnobrodego fascynował pewien nietypowy nawyk Bonneta... czytanie książek.

Po pewnym czasie Bonnet udał się do Bath w Północnej Karolinie z prośbą o amnestię, po obietnicy Czarnobrodego, że ten zwróci mu dowodzenie na “Revenge”. Udało mu się uzyskać list kaperski, jednak kiedy wrócił do swojego statku, znalazł go porzuconego na mieliźnie i ograbionego ze wszystkich łupów. Bonnetowi nigdy nie udało się zemścić na Czarnobrodym za ten czyn.

Zniechęcony poszukiwaniami Czarnobrodego Stede Bonnet z powrotem wkroczył na piracką drogę atakując kilka okrętów w pobliżu Charlestown. Nie wiedział jednak, że na tym obszarze istniała szeroko zakrojona obława na piratów. Bonnet został schwytany i postawiony przed sądem, a następnie powieszony wraz z 30 członkami załogi.

Bonnet
Piracka flaga Bonneta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580