TYP: a1

Sylwetki piratów - Henry Avery

wtorek, 15 marca 2011
Weronika Morys
EveryHenry Avery (Every), znany także jako Long Ben, był korsarzem pochodzącym z Anglii, żyjącym w drugiej połowie XVII wieku. Pierwsze zapiski o życiu Avery’ego pochodzą z lat 90. XVII wieku. W 1694 roku służył on w randze pierwszego oficera na okręcie korsarskim “Charles”, uprawnionym przez króla hiszpańskiego do atakowania francuskich przemytników. Wraz z załogą tego statki Avery podejmował też działania przeciwko francuskiej kolonii na Martynice.

Po niedługim czasie, w nie do końca jasnych okolicznościach, Avery stanął na czele buntu i przejął dowództwo nad statkiem. Okręt przemianowany na “Fancy” pożeglował na południe wzdłuż wybrzeży Afryki, łupiąc po drodze napotkane jednostki. Udało im się między innymi przechwycić wyładowany łupami statek francuskich piratów. Następnie Avery udał się w rejon Zatoki Adeńskiej, gdzie wraz z kilkoma innymi kapitanami statków korsarskich zaczął napadać na konwoje kursujące pomiędzy Indiami a krajami Orientu.

Kiedy flotylla została rozwiązana “Fancy” skierował się do basenu Morza Karaibskiego. Tam gubernator wyspy New Providence (Bahamy) zaoferował pirackiej załodze - oczywiście nie za darmo - swoje wstawiennictwo po powrocie do Anglii. Większość piratów skorzystała z tej oferty, co skończyło się dla nich ujęciem i powieszeniem. Avery był sprytniejszy - udał się do Irlandii, gdzie słuch po nim i jego skarbach zaginął. Losy Avery’ego były inspiracją dla wielu jego naśladowców, którzy marzyli o przygodach i bogactwie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580