TYP: a1

Operacja 22 września 1914

środa, 16 lutego 2011
Weronika Morys
HMS Aboukir
HMS Aboukir
Była to jedna z potyczek morskich I wojny światowej. W jej wyniku doszło do zatopienia brytyjskich krążowników przez U-9. Śmierć poniosło około 1450 marynarzy, co odbiło się szerokim echem i wywołało sprzeciw opinii publicznej. Incydent poważnie naruszył zaufanie do rządu i nadwerężył reputację Królewskiej Marynarki Wojennej w czasach, kiedy wiele państw zastanawiało się, po której stronie stanąć w wojnie.


22 września 1914 roku niemiecki okręt podwodny U-9 pod dowództwem porucznika Otto Weddigen natknął się na trzy brytyjskie krążowniki pancerne HMS "Aboukir", HMS "Hogue" i HMS "Cressy". Brytyjczycy zostali zupełnie zaskoczeni obecnością niemieckiego U-Boota. U-9 wystrzelił i trafił krążownik "Aboukir". Krążownik, nieświadomy przyczyny wybuchu, zasygnalizował natknięcie na minę pozostałym okrętom, które pospieszyły mu na ratunek.

Wkrótce "Aboukir" zatonął wraz z prawie całą załogą, a niewykryty U-Boot ustawił się w pozycji dogodnej do strzału i odpalił 2 torpedy do krążownika "Hogue". Okręt, po trafieniu w komory amunicyjne, wyleciał w powietrze. Następnie U-9 wystrzelił 2 kolejne torpedy w kierunku ostatniego z krążowników, który był zajęty ratowaniem rozbitków, a później jeszcze jedną, która posłała "Cressy" na dno.

Przybyłe na miejsce zdarzenia brytyjskie i holenderskie okręty wyłowiły ocalałych rozbitków – 60 oficerów i 777 marynarzy. Ponad 1400 oficerów i marynarzy zginęło.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 April

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786