TYP: a1

Bitwa koło przylądka Palos

czwartek, 21 kwietnia 2011
Weronika Morys

Autor: Memnon335bc
Starcie zostało rozegrane 6 marca 1938 roku, w pobliżu przylądka Palos na Półwyspie Iberyjskim. Była to największa bitwa morska, która odbyła się podczas wojny domowej w Hiszpanii. Stronami konfliktu był lewicowy rząd hiszpański i wspierające go siły (republikanie) oraz prawicowa opozycja (nacjonaliści, frankiści).


5 marca z bazy frankistów na Palma de Mallorca wyszły w morze ciężkie krążowniki "Canarias" i "Baleares", krążownik lekki "Almirante Cervera" oraz 3 niszczyciele - "Velasco", "Huesca" i "Ternel". Eskadrą dowodził admirał de Vierna. Wieczorem tego samego dnia z Kartageny wyszły także siły główne floty republikanów, pod dowództwem wiceadmirała Luisa de Ubieto. Były to dwa krążowniki lekkie: "Libertad" (tego samego typu, co "Almirante Cervera") i starszy "Méndez Núñez" oraz 5 niszczycieli.

Do spotkania obu eskadr doszło około godziny 0.36 w nocy. Kiedy oba zespoły znalazły się w odległości około 2 km, republikański niszczyciel "Sanchéz Barcáiztegui" wystrzelił dwie niecelne torpedy. Przeciwnicy minęli się, jednak republikańska eskadra zmieniła kurs i podjęła pościg.

Do ponownego zetknięcia się obu zespołów doszło około godziny 2.15. Frankistowskie krążowniki otworzyły ogień z odległości około 5 km do krążownika "Libertad". Ogień obu stron był niecelny z powodu słabego przygotowania do walki nocnej. O losach bitwy zaważył fakt, że trzem niszczycielom republikańskim udało się podejść niezauważonym do okrętów nieprzyjaciela i wystrzelić w jego kierunku 12 torped. Trzy z nich trafiły w lewą burtę czołowy krążownik "Baleares", wywołując wybuch i pożar. W trakcie tego ataku zginął admirał de Vierna. Ocalałe krążowniki frankistowskie odpłynęły z miejsca starcia. Po kilku godzinach "Baleares" zatonął, a część rozbitków została uratowana przez brytyjskie niszczyciele HMS "Boreas" i "Kempenfelt".

Było to największe zwycięstwo morskie republikanów okresu wojny domowej, jednak pozostające bez wpływu na ogólne działania wojenne.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521