TYP: a1

Bitwa morska pod Svold

czwartek, 10 marca 2011
Weronika Morys
Bitwa pomiędzy siłami duńsko-szwedzkimi a flotą Norwegii rozegrała się 9 września 1000 roku. Powracająca z łupieżczej wyprawy nie ziemie słowiańskie flota norweskiego króla Olafa Tryggvasona wpadła w zasadzkę w Cieśninach Duńskich, zastawioną przez Szwedów i Duńczyków.

Siły norweskie były znacznie mniej liczne niż duńsko-szwedzkie. Dodatkowo, kiedy doszło do bitwy, początkowy sprzymierzeniec Norwegów, jarl Sigwaldi dopuścił się zdrady i wraz ze swoimi siłami przeszedł na stronę wroga. Drakkary Norwegów były jednak większych rozmiarów niż  jednostki typu sneka należące do koalicji, co wyrównywało nieco szanse w tym starciu.

Król norweski popełnił błąd taktyczny, który zaważył o losach bitwy. Zamiast próbować przedrzeć się przez blokadę, co mogło się powieść, ustawił swoje ok

Bitwa pod Svold na znaczku pocztowym
ręty w jednej linii i rozkazał powiązać ich dzioby i rufy ze sobą. Spowodowało to, że cała flota zmieniła się w nieruchomą twierdzę, którą zwrotne i szybkie sneki przeciwników mogły atakować ze wszystkich stron. Połączone siły duńsko-szwedzkie szybko poradziły sobie z okrętami wrogów, przecinając liny i atakując je jeden po drugim.

Kiedy szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę koalicji, król norweski rzucił się do morza, co ostatecznie zadecydowało o wyniku bitwy. Od tego czasu Norwegowie przestali się liczyć wśród sił obecnych w rejonie Morza Bałtyckiego.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920