TYP: a1

Bitwa morska w Zatoce Smyrneńskiej

czwartek, 27 października 2011
Weronika Morys
Zatoka Smyrneńska
Zatoka Smyrneńska. Fot. Kusadasi-Guy
Do bitwy doszło 13 maja 1344 roku. Konflikt toczył się pomiędzy tureckim emiratem Ajdinu a siłami chrześcijańskimi wysłanymi przez papieża papieża Klemensa VI, w których skład wchodziło 20 okrętów weneckich, 6 rodyjskich i 4 cypryjskie. Chrześcijanami dowodził Henryk z Asti, natomiast dowódcą floty tureckiej był Umur Beg.


Genezą konfliktu był fakt, iż emir Ajdynu, posiadający port w Smyrnie, zbudował flotę piracką działającą na wodach egejskich. Było to bardzo szkodliwe dla Wenecjan i mieszkańców Rodos, którzy podjęli działania zbrojne. Dodatkowo papież wydał bullę, która gwarantowała odpust tym, którzy wyruszą na krucjatę.

13 maja 1344 u wejścia do Zatoki Smyrneńskiej doszło do bitwy morskiej, która skończyła się klęską emira Ajdynu. Po bitwie zwycięzcy popłynęli do Smyrny, którą zdobyli po kilku dniach walk 24 października.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956