TYP: a1

Bitwa morska w Zatoce Smyrneńskiej

czwartek, 27 października 2011
Weronika Morys
Zatoka Smyrneńska
Zatoka Smyrneńska. Fot. Kusadasi-Guy
Do bitwy doszło 13 maja 1344 roku. Konflikt toczył się pomiędzy tureckim emiratem Ajdinu a siłami chrześcijańskimi wysłanymi przez papieża papieża Klemensa VI, w których skład wchodziło 20 okrętów weneckich, 6 rodyjskich i 4 cypryjskie. Chrześcijanami dowodził Henryk z Asti, natomiast dowódcą floty tureckiej był Umur Beg.


Genezą konfliktu był fakt, iż emir Ajdynu, posiadający port w Smyrnie, zbudował flotę piracką działającą na wodach egejskich. Było to bardzo szkodliwe dla Wenecjan i mieszkańców Rodos, którzy podjęli działania zbrojne. Dodatkowo papież wydał bullę, która gwarantowała odpust tym, którzy wyruszą na krucjatę.

13 maja 1344 u wejścia do Zatoki Smyrneńskiej doszło do bitwy morskiej, która skończyła się klęską emira Ajdynu. Po bitwie zwycięzcy popłynęli do Smyrny, którą zdobyli po kilku dniach walk 24 października.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580