TYP: a1

Bitwa morska w Zatoce Smyrneńskiej

czwartek, 27 października 2011
Weronika Morys
Zatoka Smyrneńska
Zatoka Smyrneńska. Fot. Kusadasi-Guy
Do bitwy doszło 13 maja 1344 roku. Konflikt toczył się pomiędzy tureckim emiratem Ajdinu a siłami chrześcijańskimi wysłanymi przez papieża papieża Klemensa VI, w których skład wchodziło 20 okrętów weneckich, 6 rodyjskich i 4 cypryjskie. Chrześcijanami dowodził Henryk z Asti, natomiast dowódcą floty tureckiej był Umur Beg.


Genezą konfliktu był fakt, iż emir Ajdynu, posiadający port w Smyrnie, zbudował flotę piracką działającą na wodach egejskich. Było to bardzo szkodliwe dla Wenecjan i mieszkańców Rodos, którzy podjęli działania zbrojne. Dodatkowo papież wydał bullę, która gwarantowała odpust tym, którzy wyruszą na krucjatę.

13 maja 1344 u wejścia do Zatoki Smyrneńskiej doszło do bitwy morskiej, która skończyła się klęską emira Ajdynu. Po bitwie zwycięzcy popłynęli do Smyrny, którą zdobyli po kilku dniach walk 24 października.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 August

Do Gdańska wpłynęła "Antica" z Jerzym Wąsowiczem i Andrzejem Sochajem po 6. latach żeglugi po różnych morzach świata. Żeglarze przebyli około 60 000 Mm, odwiedzając porty 38 krajów na wszystkich kontynentach
niedziela, 3 sierpnia 1997
Rozpoczęła się pierwsza edycja Mazurskiej Operacji Żagiel
piątek, 3 sierpnia 1979
W Anglii zmarł Joseph Conrad (Józef Korzeniowski), nasłynniejszy pisarz marynista
niedziela, 3 sierpnia 1924
W Kadyksie rozpoczął rejs Krzysztof Kolumb na czele eskadry trzech statków ("Santa Maria", "Nina", "Pinta") zakończony odkryciem nowego lądu; po trzech miesiącach żeglarze dotarli na Bahamy, w przekonaniu, że dotarli do Indii Zachodnich
sobota, 3 sierpnia 1492