TYP: a1

Bitwa morska pod Scheveningen

czwartek, 24 marca 2011
Weronika Morys
Bitwa ta, zwana również bitwą pod Texel, pod Ter Heijde albo pod Katwijk aan Zee, rozegrała się w dniach 8 - 10 sierpnia 1653 roku podczas pierwszej wojny angielsko-holenderskiej.

Genezą bitwy była blokada holenderskich portów przez flotę angielską, która przechwytywała statki handlowe, zmierzające do Holandii. Wywołało to olbrzymi kryzys gospodarczy, w kraju zapanowało bezrobocie i głód. Dowodzenie nad liczącą 100 jednostek holenderską flotą, która miała za zadanie zmienić tą sytuację, objął admirał-porucznik Maarten Tromp na okręcie "Brederode”.

Celem Trompa była likwidacja blokady koło wyspy Texel, gdzie Anglicy schwytali 27 statków Witte de Witha. 8 sierpnia Anglicy spostrzegli Trompa i ruszyli na południe, pozwalając De Withowi wyśliznąć się z pułapki i połączyć się następnego dnia z Trompem niedaleko Scheveningen. Spotkanie floty angielskiej i połączonych sił holenderskich nastąpiło 10 sierpnia. Admirał Tromp zginął na samym początku bitwy, jednak jego śmierć trzymano w tajemnicy, żeby nie obniżać morale wśród floty holenderskiej. W wyniku starcia 12 holenderskich okrętów zostało zatopionych lub zdobytych przez Anglików i Holendrzy zostali zmuszeni do odwrotu do Texel.

Co ciekawe obie strony uważały się za zwycięzców w tej bitwie. Angielska flota musiała wrócić do portu dla dokonania napraw, zdejmując w ten sposób na pewien czas blokadę wybrzeży Holandii. Strona Holenderska natomiast straciła 12 okrętów. W bitwie zginął m.in. admirał Tromp, a jego śmierć była dla Holendrów dużym ciosem.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001