TYP: a1

Bitwa pod Synopą

czwartek, 22 września 2011
Weronika Morys
Starcie zostało rozegrane 30 listopada 1853 roku podczas wojny rosyjsko-tureckiej, na redzie Synopy w Anatolii. Podłożem bitwy było zajęcie przez Rosję Wołoszczyzny i Mołdawii, co wywołało ostrą reakcję ze strony Turcji. Wobec odmowy wycofania się, 16 października Turcja wypowiedziała Rosji wojnę, która toczyła się również na Morzu Czarnym.

Głównodowodzącym floty rosyjskiej na Morzu Czarnym był wiceadmirał Paweł Nachimow. 23 listopada Nachimow odkrył eskadrę turecką, zakotwiczoną na redzie w Synopie - jednym z głównych tureckich portów na południowym wybrzeżu Morza Czarnego. Przystępując do bitwy Rosjanie dysponowali 6 żaglowymi liniowcami i 2 żaglowymi fregatami, które posiadały razem 716 dział. Dowodzona przez wiceadmirała Osmana Paszę flota turecka składała się z 7 dużych fregat żaglowych, 2 fregat parowych i 3 korwet, posiadających razem 472 działa. Portu i okrętów tureckich strzegły także 4 baterie nadbrzeżne, posiadające 24 działa.

Rosjanie wpłynęli do zatoki tylko okrętami liniowymi, ustawionymi w dwie kolumny. Do nadpływających jednostek ogień otworzyły baterie nadbrzeżne. Rosyjskie okręty rzuciły kotwice i rozpoczęły ostrzał okrętów tureckich i baterii nadbrzeżnych. Po kilkugodzinnej wymianie ognia wszystkie okręty tureckie zostały zniszczone. Rosjanie zniszczyli też lub zmusili do opuszczenia pozostałe baterie nadbrzeżne i umocnienia.

Bitwa zakończyła się zwycięstwem Rosji. Zginęło w niej około 3000 tureckich marynarzy, a kilkuset dostało się do niewoli lub odniosło rany. Rosjanie stracili 38 ludzi, a 240 zostało rannych.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932