TYP: a1

Bitwa pod Synopą

czwartek, 22 września 2011
Weronika Morys
Starcie zostało rozegrane 30 listopada 1853 roku podczas wojny rosyjsko-tureckiej, na redzie Synopy w Anatolii. Podłożem bitwy było zajęcie przez Rosję Wołoszczyzny i Mołdawii, co wywołało ostrą reakcję ze strony Turcji. Wobec odmowy wycofania się, 16 października Turcja wypowiedziała Rosji wojnę, która toczyła się również na Morzu Czarnym.

Głównodowodzącym floty rosyjskiej na Morzu Czarnym był wiceadmirał Paweł Nachimow. 23 listopada Nachimow odkrył eskadrę turecką, zakotwiczoną na redzie w Synopie - jednym z głównych tureckich portów na południowym wybrzeżu Morza Czarnego. Przystępując do bitwy Rosjanie dysponowali 6 żaglowymi liniowcami i 2 żaglowymi fregatami, które posiadały razem 716 dział. Dowodzona przez wiceadmirała Osmana Paszę flota turecka składała się z 7 dużych fregat żaglowych, 2 fregat parowych i 3 korwet, posiadających razem 472 działa. Portu i okrętów tureckich strzegły także 4 baterie nadbrzeżne, posiadające 24 działa.

Rosjanie wpłynęli do zatoki tylko okrętami liniowymi, ustawionymi w dwie kolumny. Do nadpływających jednostek ogień otworzyły baterie nadbrzeżne. Rosyjskie okręty rzuciły kotwice i rozpoczęły ostrzał okrętów tureckich i baterii nadbrzeżnych. Po kilkugodzinnej wymianie ognia wszystkie okręty tureckie zostały zniszczone. Rosjanie zniszczyli też lub zmusili do opuszczenia pozostałe baterie nadbrzeżne i umocnienia.

Bitwa zakończyła się zwycięstwem Rosji. Zginęło w niej około 3000 tureckich marynarzy, a kilkuset dostało się do niewoli lub odniosło rany. Rosjanie stracili 38 ludzi, a 240 zostało rannych.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877