TYP: a1

Bitwa w Zatoce Hudsona

czwartek, 19 maja 2011
Weronika Morys
Bitwa odbyła się 5 września 1697 roku na Zatoce Hudsona u ujścia rzeki Nelson. W starciu uczestniczyły siły francuskie oraz Kompania Zatoki Hudsona. Bitwa ta była częścią prawie dwustuletniego konfliktu pomiędzy Anglią a Francją o kontrolę nad Ameryką Północną. Zaostrzenie sytuacji nastąpiło kiedy Francuzi wyparli Brytyjczyków z większej części wybrzeża Zatoki Hudsona i Zatoki Jamesa oraz podjęli działania zmierzające do zablokowania brytyjskiej żeglugi na tych akwenach.

Skierowany do walki w celu usunięcia angielskiej kontroli nad Zatoką Hudsona okręt wojenny  “Pelican” z powodu gęstej mgły oddzielił się od reszty francuskiej eskadry. Po pewnym czasie dowodzony przez kapitana Pierre'a Le Moyne D'Iberville'a statek zbliżył się do faktorii York. Część załogi została wysadzona na ląd z poleceniem przeprowadzenia rozpoznania fortu. Kiedy pozostający na statku D'Iberville dostrzegł zbliżające się okręty, założył, że jest to reszta jego eskadry i wyszedł

Replika "Pelicana". Fot. Harfang
jej na spotkanie. Okazało się jednak, że były to jednostki angielskie: okręt wojenny “Hampshire” (56 dział) dowodzony przez Johna Fletchera oraz dwa uzbrojone statki handlowe “Dering” (36 dział) oraz “Hudson's Bay” (32 działa).

Mimo przeważających sił wroga D'Iberville zdecydował się przyjąć bitwę. Po dwóch i pół godzinie krwawych walk “Pelicanowi” udało się zbliżyć na tyle, żeby rozpocząć abordaż na “Hampshire”. Początkowo wydawało się, że szala zwycięstwa przechyla się na stronę anglików. Fletcher wezwał D'Iberville do poddania się, jednak ten odmówił. Podobno w momencie kiedy Fletcher wznosił toast za odwagę D'Iberville’a, eksplodowała prochownia statku “Hampshire”, który zatonął razem z załogą liczącą 290 marynarzy.

Skutkiem tej bitwy było zdobycie przez Francuzów faktorii York w Manitobie, handlowej placówki angielskiej kompanii handlowej (Hudson's Bay Company).
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959