TYP: a1

Bitwa pod Oliwą

czwartek, 11 listopada 2010
Weronika Morys
Bitwa pod OliwąBitwa została stoczona 28 listopada 1627 podczas wojny polsko-szwedzkiej, pomiędzy flotą polską a eskadrą okrętów szwedzkich na redzie Gdańska. Była to największa bitwa Polskiej Królewskiej Marynarki Wojennej.

Szwecja posiadała w tamtych czasach silną flotę i kontrolowała wybrzeże Bałtyku, blokując porty, w tym port w Gdańsku. Polskie siły były liczniejsze, jednak miały mniejsze doświadczenie w prowadzeniu walk na morzu.

Polska flota dziesięciu okrętów, pod dowództwem admirała Arenda Dickmanna na statku “Rycerz Święty Jerzy” kotwiczyła na redzie Gdańska, podczas gdy od strony Helu nadpłynęła patrolująca te wody szwedzka eskadra składająca się z sześciu statków. Na widok Szwedów Polacy podnieśli kotwice i zaczęli płynąć w ich stronę. Szwedzi nie spodziewali się takiej reakcji.

Rozpoczęła się bitwa, która szybko rozbiła się na dwa starcia: szwedzkiego okrętu admiralskiego "Tigern" z polskim okrętem admiralskim "Rycerz Święty Jerzy" i pinasą "Panna Wodna" oraz polskiego "Wodnika" ze szwedzkim "Solenem". Po zaciętej walce szwedzki okręt "Tigern" został zdobyty przez żołnierzy polskich. Radość zmącił ostrzał z wycofującego się “Pelikanen”, od którego zginął admirał Dickmann.

Galeon “Solen” był znacznie większy od “Tigerna”. Walka z wyposażonym w 38 dział okrętem była bardziej zacięta, a załoga zaatakowanego galeonu skutecznie opierała się załodze “Wodnika”. Dopiero z pomocą fluity “Biały Lew” Polacy uzyskali przewagę i wdarli się na pokład. Kiedy szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę Polaków, szwedzki szyper wysadził statek. Większości znajdujących się w tym momencie na pokładzie osób udało się przeskoczyć na pokład “Wodnika”, reszta zginęła.

Bitwa została szeroko rozpropagowana przez Polski dwór. Pojawiło się też powiedzenie, że: "słońce zaszło w południe tego dnia", co odnosiło się do zatonięcia jednego ze szwedzkich statków: “Solen” czyli “Słońce”. Dzięki temu zwycięstwu została zniesiona blokada portu w Gdańsku.
Tagi: bitwy morskie, bitwa pod Oliwą
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959