TYP: a1

Kształt nocy - Tess Gerritsen

piątek, 17 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Ava, autorka popularnych książek kucharskich, potrzebuje miejsca, w którym mogłaby się schować przed światem i wyrzutami sumienia. Wybiera wybrzeże Maine i wynajmuje tam dom nazywany Strażnicą Brodiego. Kiedy przyjeżdża na miejsce, okazuje się, że dom to tak naprawdę imponująca rezydencja o ciekawej historii – jej budowniczym i właścicielem był Jeremiah Brodie, miejscowa legenda, kapitan, który zbił majątek na rejsach do Szanghaju i zatonął wraz ze swoim statkiem. Ava jeszcze nie wie, że Strażnica cieszy się złą sławą – do tej pory mieszkały w niej tylko kobiety i wszystkie umarły w tym domu…

Być może kojarzycie Tess Gerritsen, jedną z najlepszych autorek thrillerów, szczególnie thrillerów medycznych i ale na pewno nie spodziewaliście się po niej powieści o duchach! Owszem, jest w książce wątek sensacyjny, ale tym razem autorka połączyła go z historią bardziej „nie z tego świata”, bo owszem, są tu zbrodnie, ale głównym podejrzanym pozostaje duch kapitana Brodiego, pojawiający się w jego rezydencji.

Pomijając wątek new age, jest w książce sporo interesujących rzeczy z punktu widzenia miłośników morza. Atmosfera małego, nadmorskiego miasteczka, żeglowanie małą, oldschoolową łódką, połowy homarów, historie o sztormach i morskich przemytnikach – wszystko to, czego można się spodziewać po wybrzeżu, z dodatkowym bonusem. Główna bohaterka jest autorka książek kulinarnych i pracuje nad potrawami ludzi morza, jest więc w książce sporo o jedzeniu.

Jeśli nie krzywicie się z góry na opowieści o duchach, to „Kształt nocy” będzie ciekawą rozrywką, bo główna bohaterka angażuje „łowców duchów” i można się co nieco dowiedzieć o tym, na czym polega szukanie duchów i sprawdzanie nawiedzonych miejsc. Gerritsen, niezależnie od tego, o czym pisze, potrafi budować nastrój i trzymać w napięciu, wprowadzając różnych podejrzanych, do końca więc nie wiadomo, kto zabił, bo tropy są mylące. Wierzymy w duchy czy nie, jak czytamy książkę, po plecach latają nam ciary.

Bardzo zręcznie napisana, szybko się czyta, dobra rozrywka na parę godzin.

 

Tytuł: Kształt nocy

Autorka: Tess Gerritsen

Wydawnictwo Albatros

 

Tagi: Tess Gerritsen, Albatros
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001