TYP: a1

Kształt nocy - Tess Gerritsen

piątek, 17 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Ava, autorka popularnych książek kucharskich, potrzebuje miejsca, w którym mogłaby się schować przed światem i wyrzutami sumienia. Wybiera wybrzeże Maine i wynajmuje tam dom nazywany Strażnicą Brodiego. Kiedy przyjeżdża na miejsce, okazuje się, że dom to tak naprawdę imponująca rezydencja o ciekawej historii – jej budowniczym i właścicielem był Jeremiah Brodie, miejscowa legenda, kapitan, który zbił majątek na rejsach do Szanghaju i zatonął wraz ze swoim statkiem. Ava jeszcze nie wie, że Strażnica cieszy się złą sławą – do tej pory mieszkały w niej tylko kobiety i wszystkie umarły w tym domu…

Być może kojarzycie Tess Gerritsen, jedną z najlepszych autorek thrillerów, szczególnie thrillerów medycznych i ale na pewno nie spodziewaliście się po niej powieści o duchach! Owszem, jest w książce wątek sensacyjny, ale tym razem autorka połączyła go z historią bardziej „nie z tego świata”, bo owszem, są tu zbrodnie, ale głównym podejrzanym pozostaje duch kapitana Brodiego, pojawiający się w jego rezydencji.

Pomijając wątek new age, jest w książce sporo interesujących rzeczy z punktu widzenia miłośników morza. Atmosfera małego, nadmorskiego miasteczka, żeglowanie małą, oldschoolową łódką, połowy homarów, historie o sztormach i morskich przemytnikach – wszystko to, czego można się spodziewać po wybrzeżu, z dodatkowym bonusem. Główna bohaterka jest autorka książek kulinarnych i pracuje nad potrawami ludzi morza, jest więc w książce sporo o jedzeniu.

Jeśli nie krzywicie się z góry na opowieści o duchach, to „Kształt nocy” będzie ciekawą rozrywką, bo główna bohaterka angażuje „łowców duchów” i można się co nieco dowiedzieć o tym, na czym polega szukanie duchów i sprawdzanie nawiedzonych miejsc. Gerritsen, niezależnie od tego, o czym pisze, potrafi budować nastrój i trzymać w napięciu, wprowadzając różnych podejrzanych, do końca więc nie wiadomo, kto zabił, bo tropy są mylące. Wierzymy w duchy czy nie, jak czytamy książkę, po plecach latają nam ciary.

Bardzo zręcznie napisana, szybko się czyta, dobra rozrywka na parę godzin.

 

Tytuł: Kształt nocy

Autorka: Tess Gerritsen

Wydawnictwo Albatros

 

Tagi: Tess Gerritsen, Albatros
TYP: a3
0 0
Komentarze