TYP: a1

Historia żeglarstwa w 100 przedmiotach – Barry Picktail

piątek, 6 grudnia 2019
Monika Frenkiel

Chciałoby się napisać „100 przedmiotów, które wstrząsnęło żeglarstwem” i w wielu przypadkach tak było, bo w książce znajdziemy rzeczy, które wpłynęły na sposób przemieszczania się po morzach. Często bardzo znacząco a czasem po prostu mocno ułatwiając życie (jak na przykład kwadratowe talerze z rowkami, które zapobiegały zsuwaniu się jedzenia podczas bujania).

Sam pomysł pokazania historii żeglowania za pomocą przedmiotów uważam za ciekawy, choć „przedmioty” tutaj bywają ujęte także symbolicznie – waza kultury Nagada II nie jest istotna dla żeglarstwa sama w sobie, ale pokazuje scenę rejsu z użyciem żagla,  ilustrując pewien obszar wiedzy. Czyli to, że  żagiel wynaleźli Egipcjanie. Przedmiotem znaczącym nie jest też malowidło ścienne przedstawiając egipską wyprawę do Puntu, pierwszą udokumentowaną w sztuce wyprawę wodną. Chodzi bowiem w książce o to, żeby znaleźć pretekst czy też kamień milowy pewnych zmian.

Jest tu sporo ciekawostek o statkach i katastrofach (słynny „Mary Rose” czy „Vasa”, kliper „cutty Sark”), klasach jachtów, ale także elementach wyposażenia czy budowy jednostek morskich (bulaj, chronometr morski Harrisona, bosak, bloczki, anemometr czaszkowy itd.), ubraniach (marynarskie mundury czy zydwestki)… Jest i o meteorologii i o nawigacji, technologiach nowoczesnych i tych sprzed wieków, a także o wyprawach czy popkulturze – np. o słynnej kreskówce o Popeye i jego upodobaniu do szpinaku (czy wiecie, że dzięki kreskówce spożycie szpinaku w USA wzrosło o 33 procent, co uratowało przemysł szpinakowy przed katastrofą w latach kryzysu).

Książka nie tylko dla żeglarzy, ale także dla ludzi, którzy lubią wiedzieć – nigdy nie wiadomo, czym będzie można błysnąć podczas długich godzin spędzanych na nocnej wachcie. Kawał wiedzy w przystępnej formie, zebranej przez Barry’ego Picktalla, wielokrotnie nagradzanego dziennikarza żeglarskiego, fotografa i autora 20 książek o tematyce żeglarskiej, byłego szkutnika i architekta morskiego.

 

Zbliżają się święta, jeżeli nie wiecie, co żeglarzowi dać pod choinkę, może zainwestujcie w ten pięknie wydany album.

Tytuł: Historia żeglarstwa w 100 przedmiotach

Autor: Barry Picktail

Wydawnictwo Nautica

 

  

Tagi: historia, żeglarstwo, książka, recenzja, Wydawnictwo Nautica
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999