TYP: a1

Krzysztof Baranowski „Jachting morski”

środa, 31 października 2012
MZ

O tym, że Krzysztof Baranowski jest znakomitym propagatorem żeglarstwa wie i dostrzega każdy. O tym, że jest znanym żeglarzem, również wie każdy. O tym, że jest płodnym pisarzem wiedzą jego czytelnicy, a także pilni obserwatorzy „Tawerny Skipperów”, zwłaszcza działu „recenzje książek”, bowiem tam można znaleźć kilka omówień publikacji jego autorstwa. 


Zatem czas przyglądnąć się kolejnej książce, która wyszła spod jego pióra. W odróżnieniu od niektórych tytułów, będących reportażami z wypraw Kapitana, ta przybiera kształt podręcznika. Zaletą są przejrzyste i klarowne ilustracje oraz schematy. Do tego dochodzi komunikatywny język, tak odległy od nudnych „akademickich” wykładów. Nic dziwnego, na książkę składają się w dużej mierze felietony, jakie Pan Krzysztof przez kilka lat publikował w dowodzonym wówczas przez siebie miesięczniku „Jachting”. Czy to w takim razie podręcznik – tak inny w formie od tych, do których nas przyzwyczajono? Jednak chyba nie, to raczej chlubny rodzaj twórczości popularyzatorskiej. Po lekturze przekonujemy się „że nie taki diabeł\straszny” i tym chętniej i bez oporów sięgniemy do takich książek, które może mniej atrakcyjnie, ale dogłębnie przygotują nas do egzaminów. Z kolei ci, którzy owe egzaminy mają już za sobą, a pamięć ich zawodzi, mogą czytając poszczególne rozdziały, ową pamięć z łatwością odświeżyć. Jedno jeszcze można pochwalić, na w sumie niewielkiej ilości stron, udało się autorowi pomieścić, praktycznie wszystko co w tytule „Jachting morski” jest zawarte, do tego zrobił to tak, że to się czyta. A kto czyta, to oczywiście korzysta!


Krzysztof Baranowski „Jachting morski”

Wydawca: Fundacja Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego

Wydanie I

stron: 272


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895