TYP: a1

"Siedem razy świat"

piątek, 10 czerwca 2016
Monika Frenkiel
Na Hawajach pływają łodzią podwodną. W Namibii, w St. Nowhere łowią dorsze. W Meksyku, na Borneo i Kostaryce szukają knajp z najlepszymi owocami morza. W Kostaryce piją święte kakao a w Japonii uczestniczą w słynnej na cały świat aukcji tuńczyka. Aleksandra i Jacek Pawliccy od lat są uzależnieni od podróży a tym razem pokazują Czytelnikowi siedem niezwykłych odsłon świata.„Siedem razy świat” to nie jest typowy przewodnik, bowiem jego autorzy nie skupiają się na jednym miejscu. Swoja książkę podzielili na siedem działów – np. „Tatuaże”, „Dżungla”, „Plaża” czy „Ryby” i w ramach każdego z nich pokazują nam związane z nimi zakątki świata. W „Tatuażach” wędrujemy razm z Aleksandrą i Jackiem od Nowej Zelandii przez Japonię po Malezję, poznając tradycyjne techniki tworzenia tatuaży, związana z nimi tradycję i miejsce w dawnej i obecnej kulturze. W „Plaży” oprowadzają nad od Wybrzeża Szkieletowego w Namibii, najbardziej śmiercionośnego kawałka afrykańskiego wybrzeża przez plażę Karekare w Nowej Zelandii, rozsławiona filmem „Fortepian” aż po kultową dla Japończyków wyspę Miyajima, na której jeszcze nikt nie umarł ani się nie urodził.

Miejsca, w które docierają podróżnicy bywają popularne, jak słynna plaża Hawajów, Waikiki, ale bywają też niezwykłe i trudno dostępne, na przykład ze względu na koszt wstępu czy też ograniczenia w zwiedzaniu – tak jak trekking w Ugandzie, podczas którego można zobaczyć goryle w ich naturalnym środowisku. Swoje wyprawy autorzy planują często z wieloletnim wyprzedzeniem, tak jak w centrum medycyny tybetańskiej w Lhasie – a czasem poddają się temu, co przynosi chwila, i tak lądują w chacie szamana Bribri na Kostaryce. Ważne jest dla nich, żeby poczuć, uczestniczyć, rozmawiać, dotknąć. Dlatego też w Nowej Zelandii robią sobie maoryskie tatuaże, w Japonii odwiedzają gorące źródła a na Borneo śpią w ogromnym longhouse jednego z klanu Ibanów.

 Ich przemieszczaniu się też towarzyszy zbieranie informacji o tym, co się dzieje dookoła. Jeśli widzą przerażającą nędzę w wiosce Pigmejów, chcą wiedzieć, co do niej doprowadziło. Jednocześnie Aleksandra i Jacek nie są aroganckimi turystami – jak pisze Aleksandra, „Jesteśmy tolerowani, ale nie możemy być nachalni. To nie nasz świat. Mamy prawo go podejrzeć, ale nie rozpraszać nieposkromiona ciekawością”.

Książka podróżników jest o tyle jeszcze ciekawa dla żeglarzy, że każde z miejsc opisywanych w książce ma dostęp do morza a bardzo często to morze właśnie – tak jak u Maorysów - stanowi centrum życia społeczności.

Aleksandra i Jacek Pawliccy
Wydawnictwo Agora

Tagi: podróże, Aleksandra Pawlicka, Hawaje, Borneo, połowy, plaża, tatuaż, szaman, kakao
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991