TYP: a1

"Żeglarstwo dla bystrzaków"

środa, 1 lutego 2012
MZ
Namnożyło się ostatnio podręczników żeglarskich, czy też publikacji, które w jakiś sposób do podręczników nawiązują. Myślę, że jest to zjawisko dobre, zwłaszcza gdy swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z adeptami ludzie, którzy w materii żeglarstwa mają sporo do powiedzenia.

Z drugiej strony, patrząc na to zjawisko z punktu widzenia wydawcy, dostrzega się samobójczą determinację wszystkich tych, którzy nowe propozycje podręcznikowe nam serwują nie zdając sobie sprawy z faktu, że i tak głównym podręcznikiem polecanym na kursach żeglarskich wciąż jest „Żeglarz i sternik jachtowy”. No ale cóż, może ktoś wreszcie ten monopol przełamie!

Książka, którą mam przed sobą, jest podręcznikiem nietypowym. Nietypowość owa polega na tym, że omawiane zagadnienia traktuje w sposób lekki, bez zadęcia i bez irytującej często dydaktycznej powagi. Myślę, że jest to propozycja dla tych, którzy mają awersję do nadętego wykładu. Tu podstawowa wiedza jest przekazana w sposób skondensowany, w krótkich „artykułach” będących esencją informacji podstawowych, do tego podanych językiem prostym, podlanym odrobiną humoru. No cóż, prawdopodobnie nie przebije ona na kursach owej „kanonicznej” książki, ale może spowodować, że początkujący żeglarze, przekonają się, że „nie taki diabeł straszny”. 

J.J. Isler, Peter Isler „Żeglarstwo dla bystrzaków”
Wydanie II
Wydawnictwo Helion, Septem.pl
cena: 34,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 May

"Grossherzogin Elizabeth", późniejszy "Dar Pomorza" wypływa w pierwszy rejs - do Świnoujścia.
czwartek, 30 maja 1901
Z Foochow wypływa "Ariel" i "Teaping" w najsłynniejsze regaty kliprów herbacianych.
środa, 30 maja 1866