TYP: a1

Kacper Nowak "Tortuga"

sobota, 31 maja 2014
MZ

Są takie nazwy, często geograficzne, które nieodmiennie poruszają wyobraźnię i powodują, że budzi się w nas mały chłopiec. Przywołane zostają także młodzieńcze lektury - „Wyspa Skarbów”, „Kapitan Blood” czy „Złoto z Porto Bello”. Przed oczami pojawiają się przecinające fale mórz pirackie okręty, błyskające salwami armat i spowite kłębami prochowych dymów, spoza których wyłania się czarna flaga z trupią czaszką i skrzyżowanymi piszczelami. Wśród tych posiadających owe magiczne właściwości nazw znajduje się niewątpliwie i ta – Tortuga - wyspa, która w pirackich opowieściach praktycznie zawsze się pojawia.


Owej wyspie, która swą nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu żółwia, autor poświęcił omawianą książkę. Przez lata stanowiła ona bowiem centrum pirackiego rzemiosła. Stąd wyruszali na swoje łupieżcze wyprawy bukanierzy, flibustierzy czy jak to ich zwano. Jednak obraz, który dzięki lekturze otrzymujemy, odbiega od tego zmitologizowanego, romantycznego, jaki funkcjonuje w powszechnym obiegu. Romantyki tu niewiele, natomiast jest sporo krwi, chciwości i okrucieństwa. Są też interesy europejskich mocarstw. Przez wody okalające wyspę wiodły szlaki, którymi przepływały floty wiozące ogromne skarby, w jakie obfitowały te świeżo odkryte ziemie. Nic więc w tym dziwnego, że przywabiało to awanturników, typy spod ciemnej gwiazdy, zawsze chętnych do zdobycia bogactwa i nie stroniących od przemocy. Tworzyli oni swoistego rodzaju państwo ze swoim kodeksem i prawami. Było to możliwe dzięki konfliktom, jakie w tym regionie wybuchały między europejskimi państwami. Nawet gdy na starym kontynencie panował pokój, to tu nie obowiązywał.


O tym wszystkim pisze autor, tworząc napisaną potocznym językiem monografię, którą można by nazwać, tak jak to autor czyni w podtytule - „dzieje wyspy piratów”. O tym, że jest to praca nieźle udokumentowana świadczy spora bibliografia na końcu książki, szkoda jedynie, że nie zadbano o indeks nazwisk oraz o notki biograficzne. Ale ta moja ostatnia uwaga to tylko malkontenctwo, w końcu jak informuje autor, miała to być rzecz napisana lekko, nie obciążona aparatem naukowym. Tak też jest.


Kacper Nowak „Tortuga”

Wydawnictwo "Nowy Świat" 2013

Stron: 184

Cena: 29,99 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520