TYP: a1

Susan Ronald "Elżbieta I Królowa piratów"

sobota, 21 września 2013
MZ

Mało znajdziemy w historii powszechnej postaci, o których słyszał zapewne każdy. Niewątpliwie spowodowała to nie tylko jej barwność, lecz przede wszystkim to, jak jej rządy wpłynęły na dzieje zarówno jej kraju, jak i świata. Gdy obejmowała tron, Anglia była państwem słabym, z opustoszałym skarbcem, wewnętrznie skłóconym i zagrożonym przez obce siły. A przecież jej panowanie wyniosło kraj do grona mocarstw i umożliwiło następnym pokoleniom władzę nad dwiema piątymi ziemskiego globu. 


Autorka biografii tej wybitnej władczyni, opierając się na źródłach historycznych i korespondencji z epoki, opisuje jak to było możliwe. Geniusz królowej polegał na tym, że potrafiła oprzeć się na grupie awanturników, którzy stworzyli podwaliny pod morską potęgę Anglii i zapewnić jej panowanie na morzach i oceanach, przełamując dominację Hiszpanów i Portugalczyków. Tę prawdę znakomicie oddaje tytuł książki – Królowa piratów. Tak, to królewscy korsarze zapewnili Koronie bogactwo. Elżbieta często współfinansowała ich łupieżcze, ale i handlowe wyprawy, czerpiąc z tego procederu zyski. Jednocześnie potrafiła grą dyplomatyczną wzmacniać pozycję Anglii. Okres jej rządów to jednocześnie rozkwit sztuki i nauki, wystarczy wspomnieć Marlowe`a, Szekspira czy postać, która znakomicie łączyła role pirata i poety – sir Waltera Raleigh`a, a także wybitnego kartografa Mercatora.


Opowieść o Elżbiecie I jest jednocześnie opowieścią o żeglarzach, awanturnikach, odkrywcach, o bitwach morskich i skarbach jakie z Nowego Świata napływały do Europy. Czyta się tę biografię jak przygodową powieść, w której niebagatelną rolę pełnią Francis Drake, John Hawkins i inni przedsiębiorczy korsarze. Szkoda jednak, że książki tej nie zaopatrzono w indeks nazwisk, to istotne niedopatrzenie, w pewien sposób zubażające tę biografię.


Susan Ronald „Elżbieta I Królowa piratów”

Wydawnictwo Bellona Warszawa 2009

stron: 410

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 October

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935