TYP: a1

Henryk Mąka "Piraci z Karaibów"

sobota, 14 września 2013
MZ

No cóż, publikacji na temat piratów jest sporo. Myślę, że przeglądając światową literaturę, znajdziemy ilość tytułów poświęconych piractwu przewyższającą ilość samych piratów, a w każdym razie tych nie anonimowych, którzy na trwale wpisali się na kartach historii żeglugi.


Czy zatem można spodziewać się czegoś nowego, odkrywczego w kolejnej książce, która nosi tytuł przywołujący znany przygodowy film chętnie oglądany w familijnym gronie? Wydawać by się mogło, że to niemożliwe, a jednak! Ta zaiste straceńcza robota udała się Henrykowi Mące, znanemu maryniście. Sprokurowaną przez niego opowieść czyta się z przyjemnością, bowiem narracja jest tak zmajstrowana, ze nawet oporny młodzian, dla którego tekst dłuższy niż trzy zdaniowy jest nie do ogarnięcia, tu nie zderzy się z lingwistyczną barierą. Mówiąc wprost autor zadbał o łatwość lektury.


Do tego obok rzeczy ogólnie znanych, faktów i postaci pojawiających się w większości tekstów poświęconych historii piractwa – to rzecz nieunikniona w wypadku takiego opracowania – dowiadujemy się o sprawach wcześniej nie opisanych. I tak, czy ktoś wiedział, że Krzysztof Kolumb wracając z kolejnej wyprawy do Indii Zachodnich musiał uciekać przed piratami? Czy nie jest dla nas szokującą wiadomość, iż w gronie karaibskich, morskich rabusiów znajdziemy także naszych rodaków? Tak! Polak potrafi! Nigdzie nas nie mogło zabraknąć. Znajdziemy tu także informacje o współczesnym piractwie, przemycie narkotyków, zaginionych, czy też raczej uprowadzonych jachtach. Jednym słowem sporo ciekawych historii.


Henryk Mąka „Piraci z Karaibów”

Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2013

Stron: 268

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932