TYP: a1

Henryk Mąka "Przy sterach i pod żaglami"

sobota, 1 marca 2014
MZ

Książka, którą tu przedstawiamy, nosi podtytuł „Poczet ludzi morza 1914- 2014” - to znakomicie objaśnia jej treść. Mamy do czynienia z czterdziestoma trzema biogramami wybitnych postaci związanych z morzem, których życie i dokonania wpisały się na trwałe w stuletnią historię polskiej obecności na Bałtyku. 


Od razu zaznaczę, że nie są to suche, akademickie relacje skupione na datach, mechanicznie wymieniające zdarzenia z życia przedstawianych osób. Autorowi, dzięki talentowi narracyjnemu udało się stworzyć barwne opowiadania, których kanwę stanowią żywi ludzie i dziejąca się historia. Po raz kolejny możemy się przekonać, że opowieść o życiu konkretnych osób bywa bardziej interesująca od fikcji.


Kogóż to nie spotkamy na kartach tej książki - są tu nazwiska dobrze znane, ale także takie, które umknęły masowej wyobraźni, a przecież ich zasługi wcale nie były mniejsze, a życie mniej barwne. Trzeba jeszcze dodać, że Henryk Mąka, znany pisarz marynista i publicysta, za pomocą życiorysów ciekawych ludzi pokazał także kawał historii polskiej obecności na Bałtyku, od momentu gdy po latach niewoli odrodzona Rzeczpospolita uzyskała dostęp do morza, aż po współczesność.


 


Henryk Mąka „Przy sterach i pod żaglami”

Bellona 2014

Stron: 303

TYP: a3
0 0
Komentarze